RINOPLASTI


Burun estetiği (rinoplasti) öncesi

Doktorunuzla veya uzmanınızla, kendinizi, isteklerinizi iyi anlatmanız, uzmanınızın ise ameliyat sonrası sizi neler beklediğini detaylı olarak anlatması en önemli noktalardan biridir.

Uzmanınızla sağladığınız iyi iletişim ve güven sayesinde ameliyat öncesi endişelerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

İlk muayenenizde, uzmanınız nasıl bir burun görünümüne sahip olmayı arzu ettiğinizi soracak, burun ve yüz anatominizi inceleyecek ve olasılıkları sizinle tartışacaktır. Burun kemik ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin yapısı, yaşınız ve beklentileriniz rinoplastinin sonuçlarına doğrudan etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Alerjileriniz ya da solunum güçlüğünüz var ise, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, sigara içiyorsanız ameliyat öncesi bunları doktorunuza söylemelisiniz.

Doktorunuz tarafından size beslenme, sigara kullanımı, vitamin ve diğer ilaçların alınması ya da alınmaması, yüzünüzü nasıl yıkamanız gerektiği, gözlük takıp takamayacağınız ya da ameliyat sonrası özel bir diyet gerekip gerekmeyeceği konularında ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Hazırlıklarınızı yaparken hastane çıkışında sizi evinize götürecek bir arkadaşınızın olması size fayda sağlayacaktır.

Burun estetiği (rinoplasti) riskleri var mıdır?

Rinoplasti; tecrübeli uzman cerrahlar tarafından yapıldığında genellikle riskin düşük olduğu ameliyatlardandır. Bununla beraber; enfeksiyon, burun kanaması ya da verilen anesteziye karşı reaksiyon oluşması oluşabilecek riskler arasındadır.

Ameliyat sonrasında cilt yüzeyinde küçük çaplı kırmızı noktalar gözlenebilir, bunlar damarsal yapılardır, genellikle bir süre sonunda ortadan kaybolurlar. Rinoplasti burun içersinden yapıldığında, görülür iz bırakmaz, açık teknikte ise çoğunlukla yara izi belirgin olmaz.

Hangi yaşta ameliyat yapılmalıdır ?

Rinoplasti genellikle 18 – 35 yaş arasındaki genç erişkinler tarafından talep edilen, 5 – 6. dekatlara kadar başarı ile uygulanabilecek bir ameliyattır. Burun tıkanıklığının ileri düzeyde olduğu durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir.

Ameliyattan önce nelerden kaçınmalıyım?

En önemlisi aspirin ve benzeri kanamaya yol açabilen ilaçlardan içmekten kaçınmaktır. Ağrınız olursa parasetamol ya da asetaminofem kullanabilirsiniz. Sigara içmeyin çünkü nikotin kan dolaşımını bozarak yara iyileşmesini etkiler. Kan testleri, EKG ve akciğer filminizi çektirin. Ameliyattan birkaç gün önce ve birkaç hafta sonra alkol almayın çünkü konjesyona ve kanamaya neden olur.

Ameliyattan sonra yapılması gerekenler;

2 ya da 4 yastıkla, başınız yukarda yatınız. Başınızı 45 dereceden fazla çevirmeyiniz. Daha fazla hareket ederseniz burnunuzda eğriliğe neden olabilirsiniz. Bu kurala ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca uyunuz.

Kanamaya engel olmak için ayağa kalkarken ve öne eğilirken başınız yukarda hareket etmeye devam ediniz.

Çok sıcak gıdaların buharı kanamayı ve burun tıkanıklığını artıracağı için, özellikle ilk hafta çok sıcak gıdaları tüketmeyiniz.

İlk 2 gün üst dudak üzerine yapıştıracağınız gazlı bez oluşabilecek kanamanın üzerinizi kirletmesini engeller.

Göz çevresine ve yanaklara uygulanacak soğuk jeller ya da buz şişliği ve morluğu azaltacaktır.

Dişinizi fırçalarken dikkatli olun ve burnunuza zarar vermeyin.

Ameliyatı takip eden ilk günlerde çok sert gıdalar çiğnemeyin, daha yumuşak gıdalar tercih edin.

Ameliyattan sonraki 1 hafta yatak istirahati gereklidir.

Ameliyat sonrası 2 hafta spor yapmayın, cinsel ilişki kurmayın.

Pansumanları ıslatmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 1 hafta boyunca saçlarınızı yıkamayın, eğer size yardımcı olacak birileri var ise kuaförde saç yıkatır gibi yıkayabilirsiniz. Burun tamponlarınızı ve dış pansumanı ıslatmayın.

2 hafta boyunca uzun telefon görüşmelerinden ve sosyal aktivitelerden kaçının.

1 hafta boyunca aşırı gülmekten ve abartılı mimik hareketlerinden kaçının.

1 hafta boyunca sıkı kıyafet giymekten kaçının.

6 hafta boyunca güneşten ve güneş ışınlarından korunun aksi halde yüzünüzdeki şişliğin düzelmesi uzun sürecektir.

1 ay boyunca yüzmeyiniz bu travmaya neden olabilir.

Ameliyattan 3-4 gün sonra yüzünüzde şişkinlik oluşabilir. Büyük oranda 2-3 hafta içinde şişlik azalacaktır ama bazı vakalarda azalan şişlik 12-18 ay sürebilir.

Ameliyattan sonra oluşan morluklar 2 hafta kadar sürebilir. Genellikle 10. günden sonra kaybolur. Daha uzun sürerse kapatıcı makyaj yapılabilir.

Sadece doktorunuzun önereceği ilaçları kullanınız.

4 hafta boyunca gözlük kullanmayınız.

Ameliyattan 2 gün sonra lens kullanabilirsiniz

Hiçbir şeyi riske atmayın. Aklınıza takılan önemli olduğunu düşündüğünüz her türlü sorun için uzmanınızı arayın.


Tüm Hakları Gizlidir. Linemed Beauty- 2018