Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akıllı Dolgu

Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

Akıllı dolgu vücudun sarkmış olan bölgelerindeki derinin, daha diri olmasını sağlayan ve iğne ile vücuda enjekte edilebilen dermal dolgu çeşididir. Akıllı dolgu ile derinin yüz hatları daha belirgin olur ve ortaya çıkar. Yüksek kaldırma etkisi sağlaması ise, akıllı dolgunun önemli bir özelliğidir. Akıllı dolgunun bu özelliği sayesinde cildin doğal kolajen miktarı artar.

Akıllı dolgunun uygulanışı içeriğinde asit olan dolgularda olduğu gibi, iğne yolu ile ilgili yere enjekte edilir. Akıllı dolgu yapılacak bölge iyice temizlenir. Daha sonra iğne ile dolgu maddesi enjekte edilmeden önce anestezi etkisi olan krem sürülür ve 40 dakika bir süre içerisinde akıllı dolgu yapılır. Akıllı dolgu uygulanışı ise oldukça kolay olmak ile beraber, kişiye herhangi bir acı ve rahatsızlık vermemektedir.

Akıllı Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanabilir ?

Belli bir yaş sonrasında kişinin başta göz altı olmak üzere yaşlılık belirtileri verir. Bu durum ise hem fiziki, hem de psikolojik olarak kişide olumsuz etki bırakır. Özellikle bayanların otuzlu yaşları geçtikten sonra yüzlerinde ortaya çıkan yaşlılık belirtileri görülmektedir. Bu belirtilerin gitmesi için kendileri akıllı dolgu yaptırmaktadırlar. Son zamanların en fazla talep gören dolgu çeşidi olan akıllı dolgu, yaşlılık belirtilerinin kısa süre içerisinde ortadan kaybolmasını sağlamaktadır. Akıllı dolgu yüzün belli bölgelerine ve vücudun başka yerlerine de uygulanmaktadır.

Yüzün belli bölgeleri hariç ise her yerine uygulama yapılmaktadır. Göz altına ve dudaklara akıllı dolgu uygulaması yapılmamaktadır. Yüzün diğer kalan kısımlarına ise uygulama yapılır. Yüzün dışında ise dekolte bölgesi ve sırt kısmına da akıllı dolgu uygulaması sıklıkla yapılmaktadır ve yapıldıktan sonra faydası net şekilde ortaya çıkmaktadır. Boyun bölgesine de uygulanabilen akıllı dolgu, cildin kaliteli olmasını sağlar.

Akıllı Dolgu Dudaklara Uygulanabilir mi ?

Akıllı dolgu uygulanışı bölge olarak oldukça geniştir. Yüz bölgesinde alın ve yanakların olduğu yere sıklıkla uygulanan akıllı dolgu, bazı yerlere ise uygulanmaz. Uygulanma durumunda ise yan etki yapar ve kişinin sağlığına zarar verir. Uygulanmayan bölge içerisinde ise dudaklar gelir. Dudaklara uygulanması sakıncalı olan akıllı dolgu, kişinin yemek yemesinden konuşmasına kadar yan etki yapar ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Akıllı Dolgunun Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Akıllı dolgu yaptırmanın artıları olduğu gibi eksileri de bulunmaktadır. Artıları ise eksilerine nazaran daha fazladır. Dermal dolgu çeşitleri içerisinde yer alan akıllı dolgu, diğer dolgulara göre daha uzun ömürlüdür ve en az 4 yıl kadar etkisini göstermektedir. Aylık tedaviye ihtiyaç duyulmayan bir işlemdir. Güvenli ve iyi tolere edilmiştir.

Yüz hacminin daha etkili görünmesini sağlar. Yan etki olarak akıllı dolgunun eksileri ise azdır. Operasyon yapıldıktan sonra ilk zamanlar akıllı bölge yapılan yerde küçük morluklar olur ve bu zamanla geçer. En fazla üç ve dört gün olmak üzere şişlik meydana gelir ve soğuk kompresör ile bu şişlik kaybolur. Ortaya çıkan yan etkileri ise bazı medikal uygulamalar ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Akıllı Dolgu Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Eğer vücudunuzun bir bölgesine akıllı dolgu yaptırmak isterseniz ve bu işlem için doktorunuza müracaat ederseniz, uzman hekim size yaptırmak istediğiniz akıllı dolgunun en uygun olanını tavsiye edecektir. Tedavi sırasında ise hekiminiz, operasyonun nasıl yapılacağı hakkında sizi bilgilendirecek ve psikolojik olarak sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Akıllı dolgu için uzman tarafından önerilen dört tip bulunmaktadır.

Bu akıllı dolgu çeşitlerinin etkileri ise farklıdır. Akıllı dolgu yaptırmak istediğiniz bölgeye en uygun olan akıllı dolgu tipini hekiminiz size sunacaktır ve tedavi süresi bu şekilde başlayacaktır. Bu dört tip akıllı dolgu ise S, M, L, E olarak gruplandırılmıştır. Bu akıllı dolgu tiplerinin ömürleri ise farklıdır.

Akıllı Dolgu’nun Üreticisi Kimdir?

Akıllı dolgu dünyada sıklıkla tercih edilen dermal dolgu çeşitleri arasında yer almaktadır. Merkezi Hollanda’da olup, 2006 yılında AQTIS Medical firması tarafından üretilmiştir. 2009 yılının Mayıs ayında ilgili yerden sertifika almış olan akıllı dolgu, bu tarihten itibaren yasal olarak uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde de bayanlar tarafından sıkça tercih edilen bir dolgu çeşididir. Ödül almış bir dolgu çeşididir.

İlk ödülünü 2010 yılında ve Ocak ayında almıştır. 2011 yılında ise ”Dermal Dolgu İnovasyon” ödülüne layık görülmüştür. Dünya genelinde de ülkemiz dahil olmak üzere tam 70 ülkeye dağıtımı yapılan üründür. Dağıtım ağı oldukça geniş olan akıllı dolgu, ilk olarak hem merkezi hem de ilk kullanım yeri olan Hollanda’nın Utrech şehridir.

Akıllı Dolgu’nun İçeriğinde Hangi Maddeler Vardır? Ve Nasıl Etki Eder ?

Akıllı dolgu içerisinde iki farklı ürün bulunur. Büyük bir kesimini oluşturan ve yaklaşık olarak %70 oranında taşıyıcı jel ve gliserin vardır. Taşıyıcı sel su içeriklidir. FDA ise bu ürünleri güvenli olarak belirtmiştir. Jelin görevi ise uygulama yapılan bölgenin daha dolgun olmasını sağlamaktadır. Etkisi ise iki ay sürmektedir. İkinci farklı ürün ise, insan dokusu ile uyumlu olan ve çapraz bağ barındırmayan hyalüronikasit dolgu maddesidir.

Akıllı dolgu içeriğinde yer alan bu maddenin hem CE, hem de FDA onayı bulunmaktadır. Yaklaşık 20 yıldır akıllı dolgu içerisinde kullanılmaktadır. Bu ürünün özelliği ise yumuşak biyolojik malzeme olması ve alerjik etkiye karşı duyarlı olmasıdır. Akıllı dolgu içeriğinde bulunan PCL polimeri iki ay içerisinde yapılan bölgede erir ve vücudun kolojen üretimi artar. Cilt için önemli bir maddedir.

Akıllı Dolgu Uygulandığında Etkileri Ne Zaman Görürüz?

Akıllı dolgu uygulanmaya başlandığı zaman ilk olarak etki yapacak olan madde ise taşıyıcı jeldir. Cildin daha kolojen bir tabakaya sahip olmasını sağlayan bu jel, iki ve üçüncü aylarda net olarak etkisini net olarak göstermeye başlar. Bu süre öncesinde ise deri altında erime vazifesi yapar. Etkisini bu aylardan sonra uzun süre korur ve akıllı dolgu yapılan bölgeye canlılık kazandırır. Akıllı dolgu yapılmadan ve yapıldıktan sonraki durum ise net olarak bu aylardan sonra ortaya çıkar.

Akıllı Dolgu Etkisi Geçtikten Sonra Eskisinden Daha Kötü Olur mu?

Akıllı dolguyu gerekli olan bölgeye yaptırdıktan sonra etkinliği uzun sürer ve bu şekilde devam eder. Etkisi yavaş yavaş geçmeye başlayan dolgu sonrasında ise, cildin eski hale gelme gibi bir durumu söz konusu değildir. Akıllı dolgu etkisini kaybetse bile cilt daha canlı ve diri görünmeye devam eder. Eskisinden daha iyi görünüme sahip olan bir cildiniz, akıllı dolgu etkisi sonrasında ise tekrar devam eder. Herhangi bir kötü ve olumsuz şeyle karşılaşmazsınız.

Akıllı Dolgu’nun Diğer Dolgulardan Ne Gibi Farkları Vardır?

Akıllı dolgunun günümüzde yapılan diğer dolgulardan bariz olarak görülen birçok avantajları bulunmaktadır. Ödül almış bir dolgu çeşidi olan akıllı dolgu, geniş hacimleri düzeltme etkisine sahiptir. Performansın daha fazla ve sürekli olması, uzun ömürlü kullanımı ise akıllı dolgu avantajları arasında yer almaktadır. Diğer dolgular ile kıyaslama yapıldığı zamanda, derinin kolojen üretiminin daha fazla olmasını net olarak ortaya çıkarmaktadır.

Akıllı Dolgu Fiyatları 2021

2021 yılı itibari ile akıllı dolgu fiyatları geçen yıla nazaran fiyatını korumaktadır ve fazlalaşma olmamaktadır. Akıllı dolgu içerisinde kullanılan jelin oranı ve hekimin işçiliği, bu operasyonun fiyatının artıp veya çoğalmasına etki yapmaktadır. Akıllı dolgu yaptıracak olan kişinin S, M, L, E tip akıllı dolgu tiplerinden bir tanesini seçmesi ise fiyata etki yapmaktadır. Çünkü bu tiplerin ömürleri birbirinden farklıdır. Uygulanacak olan bölge de, akıllı dolgu fiyatlarına tesir etmektedir.