Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Alın Dolgusu

ALIN DOLGUSU

Gelişen teknoloji ile birlikte alın dolgusu yaptıranlar çoğaldı. Hanımlar ve beylerin en çok tercih ettiği estetik çeşitlerinden biri olan alın dolgusu, kırışıkları yok eder. Kişinin daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlar. Alın dolgusu yaptıran kişilerin %90’ı dolgusundan çok memnundur. Özellikle düzgün bir doktor kontrolü ve güvenilir, steril bir ortamda yaptırılan dolgular hem daha uzun süreli olur hem de daha sağlıklı olur. Bu yüzden bu tür dolguları gerçek bir sağlık kuruluşunda yaptırmaya özen gösteriniz. Aksi takdir de oluşabilecek herhangi bir alerjide ya da şişmede danıştığınız ya da yaptırdığınız yerden destek alamazsınız. Özellikle merdiven altı diye tabir edilen sağlık kuruluşlarıyla hiçbir alakası bile olmayan, yerlerden uzak durun. Bunlar ancak sizi kandırır ve paranızı alır.

Alın Dolgusu Nedir?

Alın dolgusu yaşın ilerlemesi ile birlikte hanımların ve erkeklerin, kırışıklıklarını yok etmek amacıyla yapılan bir dolgudur. Yaş ilerledikçe insanoğlunun belli başlı bölümlerinde çizgiler, sarkmalar ve kırışıklıklar oluşur. Bu görüntüler kişileri özellikle alın bölgesinde rahatsız etmektedir. Bu yüzden alın bölgesine bir operasyon yapılır. Alın dolgusu için bir estetik cerrahiye başvurulması gerekmektedir. Öncelikli bilinmesi gereken kural ise şudur. Her kişiye normal şartlarda alın dolgusu yapılamaz. Dolgu yapılabilmesi için genellikle anormal bir kırışıklık ya da mimik hareket ettirememe gibi bir dur söz konusu olması gerekmektedir. Doktorunuz gerekli tedaviyi yaparak sizi bilgilendirecektir. Lütfen doktorunuz eğer gerek görmüyorsa bu operasyona, merdiven altı sağlık kuruluşlarına itibar edip başvurmayınız.

Alın Dolgusu Nasıl Yapılır?

Alın dolgusu operasyonu için ilk gerekli olan şey uzman bir doktora başvurup tedavi sürecini başlatmaktır. Tedaviyi başlattıktan sonra eğer alın dolgusu operasyonu gerekli ise hasta işleme alınır. Bu işlem yaklaşık 25 – 30 dakika sürmektedir. Alın bölgesine dezenfektan sürülerek bölgenin temizlenmesi amaçlanır. Daha sonrasında hastanın alın bölgesine uygulanan iğnelerin acısını hissetmemesi için lokal anestezi ya da uyuşturucu merhem sürülür. Hasta hazır hale getirildikten sonra bir estetik cerrahi uzmanı tarafından hyaluronik asit enjeksiyonları yapılır. İşlem yapıldıktan yaklaşık 20 saat (1 gün) sonra ancak en iyi sonuç alınır. Bu bir gün içerisinde kızarıklıklar olabilir endişelenmeyin. Fakat kızarıklıklar 48 saat içerisinde geçmez ya da daha da şiddetlenir ise tekrar doktorunuza başvurmayı unutmayınız.

Alın Dolgusu Öncesi

Alın dolgusu öncesi hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Alın bölgesinde ilk olarak bir hareketsizleşme ya da mimik kaybı hissediyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. İlk olarak dolguya gerek kalmadan doktorlar, gerekli muayeneyi yaparak merhem tedavisi uygulayabilirler. Her zaman olduğu gibi ilk ve erken tedavi çokça önemlidir. Alın dolgusu öncesinde ise çok fazla yüzünüzü germemeye özen gösteriniz. Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz. İlk başta söylediğimiz gibi herkese alın dolgusu yapılamaz. Alın dolgusu gerçekten zahmetli bir operasyondur. Bu yüzden dikkatli olup ilk teşhisi koydurmak önemlidir. Alın dolgusu öncesinde yapılacak olan şeyler doktorunuzun verdiği ilaçları kullanarak, tedavinizi aksatmamalısınız.

Alın Dolgusunda Hangi İşlemler Yapılır?

Alın dolgusunda ilk olarak hastanın alnı iyice steril bir hale getirilerek temizlenir. Daha sonrasında ise hastanın mimik derecesine ya da kırışıklarına göre bazen hyarulonik asit bazen ise kendi alın yağı kullanılarak operasyon gerçekleştirilir. Ayrıca operasyon sırasında steril, temiz iğneler kullanılarak eski mimik ve alın getirilmeyi amaçlanır. Bu operasyon aslında güzellik dışında genellikle sağlık yüzünden yapılmaktadır. Ayrıca alın dolgusu operasyonu yapılırken de sonradan oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici de yapılabilir.

Alın Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Her ameliyatın süresi ve etki süresi farklıdır. Dolguların bile kendi içlerinde etki süreleri vardır. Alın dolgusunun etkisi yaklaşık 6 ay – 12 ay arasında sürmektedir. Düzdün tedavi yöntemi ve sık gidilen kontroller ile bu süreç daha fazlaya da çıkarılabilir. En fazla 1,5 yıl içerisinde dolgu kendi kendine eriyip gider. Gerçekten bir hastalık sorununuz var ise ve doktorunuz yine bu operasyonu gerekli görüyor ise 2. defa dolgu ameliyatı olabilirsiniz. Tabi ki buna gerek de kalmayabilir. Tamamen tedavinin sürecinin nasıl işlediğine bağlı olan bir şeydir. Alın dolgusundan sonra oluşan kızarıklar 48 saat içerisinde geçmektedir. Eğer geçmez ise mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Alın Dolgusu Sonrası

Alın dolgusu sonrası mutlaka doktor gözetiminde bir süre kontroller takip edilmelidir. Herhangi bir aksilikte hemen uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Alın dolgusu sırasında bir şey hissedilmese dahi operasyondan sonra ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi tepkiler gözükebilir. Bunların en fazla 48 saat (2 gün) içerisinde geçmesi gerekmektedir. Bunların olmasının nedeni, yapılan iğnelerdir. Alın içerisine enjekte edilen asit ya da yağ vücuda alışmaya çalışır. Yabancı bir madde olduğu için alışması 48 saati bulabilir. Bu yüzden bu tür aksilikler oluşabilir. Fakat eğer bu ağrılar dayanılmayacak gibi ise mutlaka doktora gidilmelidir. Aksi takdir de dolgu düşebilir. Ya da daha fazla sorunlar meydana gelebilir.

Alın Dolgusu Kalıcı Mı?

Her hangi bir dolgunun sonsuza kadar kalması mümkün değildir. Dolguların kalma süresi yaklaşık 6 ay – 12 ay arası değişebilmektedir. Bu süreçte dolgu alında kalır. Fakat daha fazla bir süreçte dolgu yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar. Etkisini kaybeden dolgu erir. Bu süreçte eğer doktorunuz size tekrar operasyon geçirmenizi tavsiye eder ise alın dolgusunu tekrar yaptırabilirsiniz. Sadece alın dolgusu değil genelde diğer yüz dolguları da yaklaşık 6 ay içerisinde eriyebilmektedir. Alın dolgusunun daha fazla kalıcı olması için mutlaka haftalık ve aylık kontrollere gidilmeli, doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalı. Bunları yaptığınız takdir de alın dolgusunun kalma süresini 1,5 yıla kadar çıkabilmektedir.

Alın Dolgusu Yaptıranlar

Alın dolgusu yaptıran kişilerin %90’ı kesinlikle memnun kişilerdir. Bu kişiler tamamen sağlık kuruluşu ile irtibatta olan kişilerdir. Çünkü bu dolguların sağlık kuruluşlarından başka yerde yapılanlarının memnuniyeti mümkün değildir. Alın dolgusu yapılan kişilerin çoğunluğu 45 yaş üstü bayanlardır. Genellikle bayanlar bu yaşlardan sonra mimiklerini kaybederler ve alınlarında sarkmalar oluşur. Bayanlar da son çare olarak artık alın dolgusu yaptırmaya karar verirler fakat aslında bu operasyon güzellik için değil sağlık için yapılır. Mimiksizlik gerçekten çok kötü bir durumdur ve insanların gündelik yaşamını çok zor hale sokmaktadır. İşte alın dolgusu bu derde devadır. Bu yüzden alın dolgusu yaptıran kişilerin çoğunluğu memnundur.

Alın Dolgusu Fiyatları

Alın dolgusu gibi operasyonların belirli bir fiyat aralıkları yoktur. Çünkü bu operasyonlar hastaneler dışında sağlık bakanlığı onaylı kliniklerde de uzman kişiler tarafından yapılabilmektedir. Alın dolgusunu fiyatları diğer dolgulara nazaran daha maliyetli olabilir. Alın dolgusu yaptırmadan mutlaka iyi bir tedavi olmayı unutmayınız. Eğer gerek görülmüyor ise merdiven altı yerlerde alın dolgusu yaptırmayınız. Buralarda hem fiyatlar diğerlerine göre yüksek olabilir hem de hayatınız boyunca pişman olacağınız bir şey ile karşılaşabilirsiniz. İlk olarak mutlaka hastaneye gidip orada tedavi olmalısınız. Sonrasında doktorunuzun önerisi ile bir klinikte tedavinize devam edebilirsiniz. Genel olarak alın dolgusu 1.000 – 2.000 TL arasında değişebilmektedir.