Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Annelik Estetiği

Annelik kutsal bir meslektir. Anneler için bebeklerini ellerine aldıklarında çektikleri acının hiçbir önemi yoktur. Çocukları doğduktan sonra anneler, hem kendilerine hem de artık topluma güzel gözükmek için bir takım estetik cerrahilere başvurabilirler. Bunlardan bir tanesi de annelik estetiğidir. Annelik estetiği, kadınların çocuk doğurduktan sonra sarkan yerlerini toplamak amacıyla yapılan bir estetik cerrahidir. Hanımlar hamilelik süreçlerinde çok miktarda kilo alırlar, emzirdikten sonra vücudun çeşitli yerlerinde sarkmalar oluşmaktadır. Karın bölgesinde, bacak bölgesinde, göğüs bölgelerinde dahi sarkmalar oluşmaktadır. İşte bu yüzden annelerin annelik estetiğine ihtiyaçları vardır. Bu şekilde annelik estetiği yapıldıktan sonra vücut çokça kendini toplar. İşte bu estetiğe ve güzelleşmeye annelik estetiği denir.

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik estetiği, annelerin doğumdan sonra vücutlarında oluşan sarkmaları bir ya da birkaç seans içinde toplamalarını vaat eden bir estetik türüdür. Kollarda kalınlaşma ve esneklik, basenlerde şişme, göğüslerde hacimsizlik gibi vücudun çeşitli yerlerinde oluşan komplikasyonların giderilmesi için yapılan bir estetiktir. Annelik estetiği doğumdan hemen sonra yapılmaz maalesef. İlk olarak 6 aylık bir dönemi tamamlamak gerekir, doğumdan sonra. Bu süreç tamamlandıktan sonra bir diyetisyenden randevu alarak zayıflamaya çalışabilir ve bir spor kursuna yazılabilirsiniz. Fakat yaptığınız hiçbir şey kilolarınız ve vücut sarkmalarınıza çözüm üretemiyorsa ancak bu zamanlarda annelik estetiği yapılır. Annelik estetiği kişiye özel yapılır. Ve vücuttaki fazla yağlardan kurtulmayı amaçlar.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçermektedir?

Annelik operasyonu yağ alma operasyonu ile gerçekleşmektedir. Zaten annelik estetiğinin temel amacı, hamilelikten sonra özellikle çocuk emzirme döneminden sonra sarkan yağları toplamak amacıyla yapılan bir estetiktir. Bu estetikte yağ aldırmak ve sıkılaşmak amaç olduğu için, yağ aldırma operasyonu ile gerçekleşmektedir ve ancak bunu içermektedir. Bu ameliyata tıpta liposuction denir. Annelik operasyonu yapılabilmesi için ilk önce sarkmaların ve vücutta normalden fazla yağın oluşması beklenmektedir. Bunlar diyet ve sporla yok edilemez ise annelik estetiği çözüm olarak adlandırılabilir. Fakat bunun için bir doktor muayenesinden geçmek gerekmektedir. Doktor ile birlikte bir ekip çalışması yaparsanız eğer 1 – 2 seansta bütün yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Annelik Estetiği Kimler İçin Uygulanır?

Adından da anlaşıldığı üzere annelik estetiği anne olmuş kadınlar için uygundur.

 • Emzirme sonrasından sarkan ve içinin boşalmış memelere sahip kadınlara uygulanır.
 • Doğum sonrasında aşırı kilo kaybı yaşayan ve sadece sudan kilo kaybetmiş kadınlar için uygulanır.
 • Karın kaslarında, basenlerde ve kollarda daha doğrusu vücudun çeşitli yerlerinde çatlakları oluşan kadınlara uygulanır.
 • Basen, kol ve bacak bölgesinde daha fazla yağ sahibi olan kadınlara uygulanmaktadır.

Annelik estetiği en başından da dediğimiz gibi anne adayları ya da yeni anne olmuş kadınlar için uygun değildir. Anneliği tatmış ve belli bir süre üzerinden geçmiş olan kadınlar için annelik estetiği uygundur.

Annelik Estetiği İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Annelik estetiği için işlem uygulanmadan önce hangi işlemin uygulanacağına karar vermek çok önemli bir konudur. Bunun için ise sadece doktora gidip, uygun testleri ve tedavileri olmak en iyisi olacaktır. Sonrasında operasyon için uygun çözümlemeler bulunur ve ona göre bir yol haritası çizilir. Karın bölgesinde yağlanma, kol ya da bacak bölgesindeki sarkıklar ya da çatlaklar için genellikle bölgesel yağ aldırma operasyonu gerçekleşmektedir. Göğüsleri büyüyen anneler için göğüs küçültme ya da kollarından çok şikayetçi olan anneler içinse kol germe ameliyatları yapılmaktadır.  Bu işlemlerin hangisinin yapılacağına hastalar karar veremez, buna ancak doktor müdahale edebilir.

Annelik Estetiği Ameliyatından Önce Neler Yapılmalıdır?

Annelik estetiğine karar vermeden önce, ilk olarak aldığınız kiloları ve çatlakları estetik cerrahi ile geçirmektense spor ve düzgün bir diyet programı ile aldığınız kiloları vermeye çalışmalısınız. Bunu da bilinçsiz bir şekilde yapmamalısınız. Bu adımları yaparken de mutlaka bir diyetisyen ve spor eğitmeninden yardım alınız. Ayrıca verdiğiniz kiloların sudan olmadığı anlamaya çalışın. Bunun önüne geçmek için ise günlük 2, 2-5 LT su içmeye özen gösteriniz. Fakat bütün bunlara rağmen, hala kilo kaybı yaşayamıyorsanız ancak bu zamanda annelik estetiği ameliyatını düşünebilirsiniz. Buna karar verdikten sonra da kesinlikle uzman bir doktora gitmeli ve konu hakkında bilgilendirme almalısınız.

Annelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

Annelik estetiği operasyonu genel olarak yağ operasyonu ile birlikte uygulanmaktadır ve ameliyatın yaklaşık süresi 3 saat ile 5 saat aralığındadır. Annelik estetiği birkaç farklı alanda yapılır.

 • Göğüs Estetiği Ameliyatı: Küçük memeli anneler için ya da çocuk emzirmekten şekli ve hacmi gitmiş memeler için yapılan bir ameliyattır.
 • Meme Küçültme Ameliyatı: Meme küçültme ameliyatı işe çokça şişen ve aynı zamanda sarkan memeler için yapılan bir operasyondur. Bu operasyondaki amaç memelerin küçültülmesi ve dikleştirilmesidir.
 • Karın Germe Ameliyatı: Sezeryan olarak doğum yapan annelerin karınlarında genellikle bir çizgi oluşur ve buna bağlı olarak sarkmalar oluşur. İşte bu ameliyat ile birlikte karın toplanır ve sıkılaştırılır.
 • Vajina Estetiği: Bu ameliyatta ise normal doğum sonrasında açılan vajina dudaklarını darlaştırmak ve toparlamak için yapılan klasik bir annelik estetiği ameliyatıdır.

Annelik Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Annelik estetiği sonrasında neler birkaç gün doktorun gözetimi altında hastanede kalabilirler. Böylece hasta en azından kendini iyi hissedene kadar hastanede kalır. Bunun dışında hastalar bir ameliyata girdiklerini unutmamalılar ve ona göre davranmalılardır. Kesinlikle kendilerini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı ve spor gibi şeylerden en az 1-2 ay uzak durmalılardır. Tam anlamıyla iyileşme 3 ay içinde mümkün olacaktır. Bunun daha hızlı gerçekleşebilmesi için ise hastanın kesinlikle doktor ile birlikte takım halinde çalışabilmesi gerekmektedir.

Annelik Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her zaman her hastalık ve ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyarak iyileşme sürenizi en hızlı seviyeye çıkarabilirsiniz.

 • Karın germe ameliyatından sonra ağır sporlardan ve ağır işlerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Doktorlarınız verdiği tavsiyelere uymanız gerekmektedir.
 • Herhangi bir spor ile uğraşılması için en az 1- 2 ay beklenmesi gerekmektedir.
 • Karın ameliyatı geçirdiyseniz, bir süre v şeklinde yatınız ve öne eğilerek yürüyünüz.
 • Çok az aralıklarla duş almalısınız.
 • Ameliyatın ardından dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Çünkü bu tür ameliyatlar da dikişler kendi kendine eriyip gider.
 • Annelik estetiğinden sonra birkaç gün ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar 3 gün yani 72 saatten fazla sürer ise doktorunuza başvurmayı unutmayınız.

Ameliyat Ve İyileşme Süreci

Annelik ameliyatı göründüğü kadar kolay bir ameliyat değildir. Ne de olsa kadınlar bıçak altına yatıyorlar. Annelik ameliyatından sonra mutlaka 3 ay boyunca hayatınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Çok fazla zorlayıcı hareketler yapmamaya özen gösterirseniz eğer, dikişlerinizden yana bir sorun çıkmaz. Sadece dikişler önemli değildir. Protein alarak beslenmeye dikkat ediniz. Her şeyi halletmeniz gereken bir dönemde olduğunuzu unutmayınız. Günde en az 2,5 LT su içmeye özen gösteriniz. Böylece metabolizmanız yavaşlamaz ve sizi zora sokmaz. Annelik estetiği sonrası iyileşme sürecinizi doktorunuzla takip ediniz.