Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bişektomi Nedir?

BİŞEKTOMİ NEDİR?

Günümüzde insanların hayallerindeki yüze kavuşmak için başvurduğu çeşitli operasyonlar ve estetikler vardır. Bunlardan biri bişektomi ameliyatıdır. Bişektomi ya da diğer ismiyle yanak estetiği, çenenin ve elmacık kemiklerinin ön plana çıkarak daha dikkat çekici bir hale gelmesini sağlayan bir estetiktir. Bu değişikliğin amacı kişinin yüz hatlarının daha üçgen bir görünüm kazanarak daha belirgin durmasını ve aynı zamanda da yüz hatlarındaki orantısız görünen noktaların giderilmesi temel amaçlardır.

Elmacık kemikleri ve çene arasında bulunan ve gençlik üçgeni olarak adlandırılan noktaya bişektomi ameliyatı sayesinde kişinin altın oran denilen orantılı görünüme sahip olması sağlanır. Bu amaç doğrultusunda yapılan ameliyat sonrasında kişinin yüz hatları keskin bir görünüm kazanarak daha genç, daha dinç ve daha alımlı bir görüntüye ulaşılır. Günümüzde bu ameliyatın sıkça başvurulan bir yöntem olmasının yanı sıra başvuran kişiler yalnızca tek bir cinsiyetten değil; hem kadın hem erkek olarak çoğu kişinin yaptırdığı bir operasyondur.

BİŞEKTOMİ NASIL YAPILIR?

Bişektomi ayakta yapılan bir operasyondur. Operasyon esnasında lokal anestezi uygulanır. Ameliyattan önce kişinin kişisel olarak yaptığı ağız temizliği operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek olan enfeksiyon risklerini de etkileyecek olup, oldukça önemlidir. Bişektomi işleminde cerrah ilk olarak lokal anestezi uygular ve yanağın iç kısmına küçük bir kesik atarak forseps aracılığıyla doğal bir görünüm kazandırmak için burada bulunan yağ dokusu adı verilen bichat torbalarını kaldırarak asıl operasyon işlemini yapmış olur. Daha sonra bu yağ torbalarının çıkarıldığı bölgeye bir dikiş atarak sıkıştırıcı bir bandajla işlemi tamamlar. Bu operasyon her iki yanağa da uygulandıktan sonra ameliyat tamamlanır. Süre olarak ise yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında bir sürede işlem bitmiş olur. Bu işlem sonrasında kişinin hastanede kalmasına gerek olmadan aynı gün içerisinde taburcu edilmesinde bir sakınca yoktur.

BİŞEKTOMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Bişektomi normal bir kiloya sahip olan ve yuvarlak bir yüz hattına sahip, 18 yaşından büyük olan erkeklere ve kadınlara uygulanabilir. Ancak bazı kişilere bu operasyon önerilmemektedir. Bunlar; fazla kiloya sahip olan ve obezite rahatsızlığı olan kişiler ve 45 yaş üstü bireylerdir. Bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilere operasyonu yapacak olan doktor tarafında belli başlı sorular sorularak kişi detaylı olarak incelenir ve operasyona uygun olup olmadığı hakkında kişi bilgilendirilir.

BİŞEKTOMİ AMELİYATI ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bişektomi operasyonundan sonra hızlı bir iyileşme yaşanabilmesi için ameliyat sonrasında dikkat edilecek şeylerin yanı sıra; ameliyat öncesi davranışlar da önemli bir faktördür. Operasyonun öncesinde kişinin 1 hafta önceden alkol alımını ve sigara içme olayını bırakması ve kan sulandırıcı ya da aspirin gibi ilaçlarının alımının bırakılması gerekmektedir. Eğer ki operasyonu geçirecek olan kişinin belli bir hastalık sebebiyle düzenli bir şekilde kullanması gereken ilaç ya da ilaçlar varsa bunu operasyonu gerçekleştirecek olan doktora bildirmesi oldukça önemli ve gereklidir. Ayrıca kişinin operasyona girmeden önce bu ameliyat için uygun olup olmadığını anlayabilmek amacıyla doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi de kişinin sağlığı açısından bir önem arz etmektedir.

BİŞEKTOMİ AMELİYATI SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çoğu operasyonun etkileri ve sonuçları kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Kimi kişilerde hızlı bir iyileşme yaşanırken kimi kişilerde bu süreç daha da uzayabilir. Ancak bu operasyondan sonraki 14 günlük süreçten sonra genel olarak bir iyileşme gözlemlenmektedir. Operasyon sonrasında kişi yeme-içme durumuna dikkat etmeli; yumuşak besinler ve soğuk içecekler tercih etmelidir. Böylece olası bir kanama durumunun da önüne geçilerek sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanabilir. Bunun dışında kişilere operasyon sonrasında güneşe çok fazla çıkmamaları da verilen tavsiyeler arasındadır.

Operasyondan sonra olası bir iltihaplanma durumu söz konusu olabilirken; bu durum genel olarak çenenin alt kısmında gerçekleşmektedir.

BİŞEKTOMİ OPERASYONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bişektomi, hem kadın hem erkek çoğu kişinin hayalindeki üçgen yüz görünümüne sahip olarak daha kemikli ve çıkık bir surata sahip olma hayalini gerçekleştirmek amacıyla yaptırdığı bir operasyondur. Kişi, bu ameliyat sonrasında daha genç, daha zayıf, daha çıkık ve yuvarlak bir yüz yerine üçgen bir görünüme kavuşmuş olur.

BİŞEKTOMİ AMELİYATI SONUÇLARI NELERDİR?

Kişinn mevcut kilosundan bağımsız olarak yüzünde yanak kısımların iç bölgesinde bulunan yağ bezeleri fazla olabilir. Bişektomi ameliyatı insanların daha orantılı ve daha keskin yüz hatlarına sahip olabilmek için günümüzde çok kişinin tercih ettiği bir estetik operasyondur. Kişinin yanaklarının iç kısmında bulunan yağ bezelerinin fazla olması kişiyi olduğundan daha kilolu göstererek; daha yuvarlak bir yüz hattına sahip olmasını sağlayacaktır. Bu operasyon sayesinde yüz daha keskin ve daha orantılı bir görünüm kazanırken; kişiye daha genç bir hava katacaktır.

HOLLYWOOD YANAĞI ESTETİĞİ, BİŞEKTOMİ AMELİYATIYLA MI YAPILIR?

Genellikle karıştırılan Hollywood yanağı ve bişektomi ameliyatı birbirinden farklı operasyonlardır. Hollywood yanağı estetiğinden sonra kişinin yüzü oldukça değişirken bişektomi ameliyatı sonrasında yalnızca yanak kısmında bazı değişiklikler yapılır. Aynı zamanda Hollywood yanağı estetiğinde kişiden alınan yağ oranı bişektomi ameliyatında alınan yağ oranından oldukça fazladır. Hollywood yanağı estetiğinde daha komplike operasyonlar ön plandadır.

BİŞEKTOMİ AMELİYATI SONRASINDA OLUŞABİLECEK RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Bişektomi ameliyatı genel olarak bakıldığında basit bit ameliyat olarak görünse de, her ameliyatın küçük de olsa bir risk miktarı vardır. Her ameliyatta beklenmedik olaylar yaşanabilir. Yüz bölgesine uygulanan bir ameliyat olduğu için yüzdeki sinirlerin zarar görmesi, felç durumu veyahut tükürük bezlerinin zarar görmesi gibi sonuçlar doğabilir. Bu risklerin oluşum nedenin büyük bir kısmı işlemi yapan doktorun ameliyat esnasında yapacağı yanlış bir hareket olabilir. Bu nedenle operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun mesleki geçmişi, daha önce bu operasyonu yapıp yapmadığı, eğer yaptıysa nasıl sonuçlar meydana geldiği gibi konular hakkında bir inceleme yapılmalıdır. Ayrıca kişinin ameliyata uygun koşullarda olup olmaması da risk faktörlerini tetikleyen etkenler arasındadır. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kalıcı bir şekilde ağrı oluşması
  • Kanama
  • Şişlik oluşumu
  • Asimetrik görünen yüz hatları
  • Seroma adı verilen sıvı birikimi
  • Yaşanan his değişimleri
  • Uyuşma
  • Anesteziye bağlı olarak gerçekleşebilecek durumlar

vb risk faktörleri oluşabilir.

BİŞEKTOMİ AMELİYATININ ZARARLARI VAR MI?

Bişektomi ameliyatında genel olarak bakıldığı zaman herhangi bir risk durumu yoktur. Ancak risk faktörlerinin meydana gelmesinde en önemli etkenin doktor ve doktorun tecrübesi olduğu unutulmamalıdır. Ameliyatın yapıldığı bölgenin sinirlere yakın olması sebebiyle doktorun bu bölgeye uygulayacağı yöntem ve anestezi son derece önem kazanır.

BİŞEKTOMİ AMELİYATI FİYATLARI 2021

Ameliyat yöntemleri kişiden kişiye göre değişebildiği için öncelikle kişinin bir doktor kontrolünde detaylı bir şekilde incelenerek muayene edilmesi, yöntemin seçilmesi ve belli bir fiyat belirlenmesi gerekir. Kişi detaylı bir incelemeye alındıktan sonra uygulanacak anestezi ve yöntem belirlenir ve fiyat bilgisi net bir şekilde çıkarılır. Ancak 2021 senesinde genel olaral bakılıp bir fiyat aralığı verildiğinde bu aralık 6000 ve 8000 arası bir fiyat olacaktır.