Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Botoks Nedir?

BOTOKS NEDİR?

Son yıllarda etrafınızdaki kişilerin ya da televizyondaki ünlülerin sıklıkla botoks yaptırdığını duymuşsunuzdur. İnsanlar artık yaşlanmayı kabul etmiyor ve yaş ilerledikçe bu tür alternatifler aramaya başlıyorlar. Bazı botokslar keyif işi olsa da bazıları keyif işi olmayabiliyor. Sağlık açısından da botokslar bazen gerekebilir. Botoks, clostridium botulinum olarak isimlendirilen bir bakterinin ürettiği toksinden elde edilen bir ilaçtır. Dediğimiz gibi botoks genelde 45 yaş üstü hanımların güzellik anlayışları için yaptırdıkları bir operasyondur. Farklı farklı botoks çeşitleri vardır. Botokslar kesinlikle sağlık bakanlığına bağlı olan bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Bu işlemlerden herhangi biri sağlık bakanlığı onaysız bir yerde yapışırsa başınıza olumsuz bir durum geldiğinde bir yere başvuramaz hakkınızı arayamazsınız. Bunun için mutlaka işin uzmanına gitmenizde yarar var.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks genellikle yüz çevresine uygulanır. Fakat bu bölgelerin bazıları vardır ki botokslar en fazla oralarda uygulanır. Bu bölgeler aşağıdaki gibidir;

 • Alın bölgesi
 • Kaş arası bölgesi
 • Göz çevresi bölgesi
 • Çene bölgesi
 • Dekolte bölgesi
 • Çene bölgesi
 • Dış dudak çevresi bölgesi
 • Burun dudak arası çizgilenen bölgelerde

Botoks’un en çok uygulandığı bölgeler bu şekildedir. Ayrıca en çok bu bölgelerde başarılı olunabilir. Eğer bu bölgelerden botoks operasyonu geçirecekseniz %90 olumlu bir sonuç alacaksınızdır. Fakat en iyisini almak için işin ehli bir doktora gitmeniz en iyisi olacaktır.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Aynı dolgu gibi botoks da bazı kişilere uygulanırken, bazı kişilere uygulanmaz. Genel olarak bir hastalık ile en önemlisi kronik bir rahatsızlık ile savaşan kişilere botoks yapılmaz. Ya da yaşı çok genç olan erkek ya da kız bireylere botoks yapılmaz. Kas hastalığı olanlara asla yapılmaz. Ayrıca herhangi bir şeye alerjiniz var ise tedavi yapılır, eğer alerjiniz botoks yapımına engel değilse ancak botoks yapılır. Onun dışında alerji olan bireylere de botoks yapımı maalesef mümkün değildir. En son olarak hamile kadınların ya da emziren kadınların botoks yaptırması kesinlikle yasaktır. Eğer bunu dinlemeyip herhangi bir yerde botoks işlemi yaptırırsanız hamilelikte, doğum olduktan sonra ya da anne karnında çocuklarda beslenme eksikliği oluşabilir.

Botoks’un Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks dolgu gibi hemen kısa sürede etki etmez bu yüzden de etkisi dolgudan az sürer. Botok’s genelde kendini 7 – 14 gün arasında meydana getirir. Yani botoks olduktan sonra hemen belli olmasını beklemeyiniz. En geç 2 hafta içerisinde kendini belli edecektir. Kendi belli ettikten sonra 4 – 6 ay gibi bir süre içerisinde botoks vücudunuzda kalır. Fakat düzenli tedavilerle ve doktora gitmelerle botoksunuzun vücudunuzda kalma süresini 8 ay’a kadar çıkarabilirsiniz.  En fazla 8 aydan sonra botoks erimeye başlar ve etkisini kaybeder.

Botoks Uygulamasının Ne Gibi Yan Etkisi Olabilir?

Her operasyondan sonra mutlaka ufak da olsa yan etkileri gözükebilir. Botoks uygulamasının da yan etkileri aşağıdakiler gibidir;

 • Botoks uygulamasından sonra geçici bir şişlik, kızarıklık meydana gelebilir. Korkmayın bu şişlik ve kızarıklık 48 saat sonra geçecektir. Geçmez ise doktorunuza başvurunuz.
 • Botoks uygulamasından sonra ufak baş ağrıları çekebilirsiniz. Bu ağrıları mutlaka hafif ağrı kesiciler ile geçirmeye çalışın.
 • Botoks tedavisinden sonra tedavi yapılan yerler ufak ufak seyirebilir. Bu belirgin en büyük yan etkisidir.
 • Botoks uygulamasından sonra birkaç gün uyuşukluk hissedebilirsiniz. Korkmayın bu da geçicidir.

Görüldüğü üzere botoks uygulamasının bütün yan etkileri geçicidir. Birkaç gün sabrederek bunlardan kurtulabilirsiniz. Fakat haftalarca geçmez ise mutlaka uzman bir doktora görünün.

Botoks Sağlık Bakanlığından Onaylı Bir İlaç Mıdır?

Ülkemizde sadece kaş arasındaki kırışıkları geçirmek için kullanılan botoks sağlık bakanlığından onaylıdır. Fakat diğer detokslar onaylı olmasa da doktor kontrolünde ve hastane gibi kliniklerde yapılabilir. Merak etmeyin botoks bir zehir değildir. Bazı kulaktan dolma bilgilere inanmayın. Botoks yaptırmak için doktora gidip tedavi olmalısınız. Özellikle keyfi olan botokslar sağlık bakanlığından onaylı olmadığı için, tehlike arz edebilirler. Fakat doktorunuz botoks’u gerekli görür ise yapmasında mahsuru yoktur. Tabi bunlar güzellik için olan botokslar değil, tamamiyle mimiklerini hareket ettiremeyen hastalar için geçerli olacaktır.

Botoks Fiyatları

Aynı dolgu da olduğu gibi botoks fiyatları da her sağlık merkezinde değişmektedir. Belirli bir fiyatı yoktur. Fakat ortalama botokslar 1.500 – 3.000 TL arasında değişmektedir. Botoksların yapıldığı bölgeye göre fiyat artar ya da düşer. Bu söylenenler ancak ortalama fiyatlardır.

Botoks Uygulanınca Yüz Şişer Mi?

Botoks uygulandığında en belirgin özelliklerden bir tanesidir yüz şişmesi. Ama bu şişme sadece 1 – 2 gün sürmektedir. Fazla süren yüz şişmeleri yanlış operasyonunun habercisidir. Yanlış yapılan ya da farklı malzemelerle yapılan botoks ameliyatları yüzde kalıcı hasar bırakır. Son zamanlarda botoks yapıyoruz diye insanları dolandıran ve bilinmeyen maddeler vuran çok fazla dolandırıcılar var. Bunlardan biri olmamak için mutlaka hastanedeki estetik ya da plastik cerrahiler ile görüşün.

Botoks Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • İlk olarak sağlık bakanlığının onayladığı merkezlere gitmeyi unutmayınız.
 • Daha sonrasında keyfi yani kozmetik amaçlı bir botoks yaptıracak olsanız bile doktor tarafından tedavi edilmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Botoks yaptırırken doktorun uzmanlık belgesine bakınız.
 • Botoks hakkında bilgi alınız ve araştırma yapınız. Böylelikle dolandırıcı botoksculardan kurtulabilirsiniz.

Botoks Ne Kadar Süre İle Tekrarlanmalıdır?

Botoks en geç 8 ay içerisinde eriyebilir ya da etkisini göstermeyi kesebilir. Aslında aralıklarla doktora gitmek en iyisi olacaktır. Dolgu tamamen erimeden de dolgu yapabilir doktor. Fakat dolguların en geç 8 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Tabi ki kozmetik için olanlarda bu kural geçerli değildir. Sağlık açısından özellikle kaş arası botoksları mutlaka 8 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Düzenli Botoks Uygulamanın Bir Yararı Var Mıdır?

Eğer mimik açısından sıkıntı çekiyorsanız düzenli botoks uygulamasının kesinlikle bir yararı vardır. Fakat yaşlılık ya da keyfi botokslar cildin dengesini bozabilir. Bu yüzden keyfi botokslarda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Düzenli botoks ancak çok ciddi mimik hareketsizliklerinde doktor kontrolünde yapılabilir.

Botoks Yaptırmayı Bırakırsam Kırışıklıklarım Daha Kötü Olur Mu?

Botoks yaptırmayı bıraktığınızda vücudunuz eski haline geri dönecektir. Bu yüzden gözünüze kırışıklarınız daha kötü gibi gelebilir. Fakat hayır. Botoks yaptırmayı bıraktığınızda eski kırışıklıklarınız yerine gelir. Daha kötü bir hal almaz.

Botoks Sonrası Güneşlenilir Mi?

Botoks sonrası bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Ne kadar zahmetsiz bir iş olsa da botoks uygulaması bir süre yüzünüzü uv ışınlarından korumak ve derinizi kendi haline bırakmak deri için en iyisi olacaktır. Zaten botoks yaptırdıktan sonra mutlaka 7 gün evde dinlenilmelidir. Botoks yapılan bölgeyi zorlamamak gerekir. Yani botoks sonrası normal şartlarda güneşlenmeye izin verilmez.

Botoks En Erken Kaç Yaşında Uygulanır?

Dolgu işlemi ile botoks işlemi arasında bir sürü fark vardır. Dolgu işleminde aile izni izle 16-17 yaşlarında dolgu yapılabilirken, 18 yaşından küçük olan bireylerin botoks yaptırılmasına izin verilmez. Botoks sadece kozmetik amaçla yapılmaz, sağlık açısından olan botoks ancak 18 yaşında yapılabilir.