Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Botoks Nedir?

Güzellik algısının değişmesi ile birlikte artık hem kadınlar hem de erkekler mükemmel görüntüye büyük önem vermektedir ve botoks bu şekilde dünyamıza girmiştir. Daha güzel görünme arzusu estetik dünyasında yeni ihtiyaçları doğururken var olan birçok işleminde gelişimine vesile olmuştur. Bunlardan biri de elbette ki botoks işlemidir. Birçok farklı durum için kullanılan ve oldukça geniş bir yelpazede kullanım alanına sahip olan estetik harikası olarak adlandırılan işlem botulinum toksini bakteriden elde edilmektedir. Bu bakteri yapılan işlemlerde toksin maddeye dönüşmekte ve sinir ucuna ulaşım sağlayan salgın maddeyi engelleyerek kırışıklıkların önüne geçmektedir. Mimik kasların hareketi ile birlikte oluşan sorun ortadan kalkmaktadır.

Botoks Kullanım Alanları Neresidir?

Botoks sadece kırışıklar üzerinde yapılan bir işlem olduğu algısı vardır. Ancak bu uygulamanın ilk kullanım alanı kırışıklıklar olsa da bunun dışında birçok sorunda bu işleme başvurulmaktadır. Kırışıklık tedavisinde mimik kasları üzerinde %99 oranında bir etki göstermektedir. Bu uygulama sonrası ince çizgiler tamamı ile kaybolurken derin çizgilerde %80 oranında kaybolmaktadır. Özellikle alın ortasında derin çizgi, göz kenarlarında oluşan kaz ayakları, dudak çevresinde oluşan çizgiler için uygulanabilmektedir. Kırışıklık dışında yüz şekillendirme içinde bu yöntem kullanılmaktadır. Özellikle diş eti estetiğinde son dönemde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Ayrıca elmacık kemiklerinin doldurulması, çene uzatma, kare yüz görüntüsünün yumuşatılması, feminen yüz görüntüsü oluşturmak adına da belirli milimler ile kullanılmaktadır.

Görünümün dışında aşırı terlemenin tedavisinde de botoks uygulaması yapılmaktadır. Avuç içi ve koltuk altına yapılan bu işlem ile ter bezlerinin çalışma fonksiyonu durdurulur ve aşırı terleme ortadan kaldırılabilmektedir.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Botoks işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de bazı kişiler üzerinde bu işlem uygulanamamaktadır. Özellikle hamile kadınlar ve emziren anneler üzerinde işlem uygulanamamaktadır. Buna ek olarak kas rahatsızlıkları olan, kas hastalığı olan kişiler üzerinde de kullanılamamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda aminoglikozid türü ilaç kullanımı olanlarda da bu uygulamalar yapılamamaktadır. İşlem öncesinde mutlaka uzman hekim ile görüşerek operasyona karar verilmesi gerekmektedir.

Botoks Uygulaması Aşamaları Nelerdir?

Uygulama öncesinde ilk olarak alerji testlerinin yapılması gerektedir. Kişinin verilen protein esaslı ilaca karşı herhangi bir alerjisi var mı buna mutlaka bakılması gerekmektedir. Sonrasında hastanın ve doktorun ortak kararı ile uygulama yapılacak olan bölgeler belirlenmelidir. Ardından bölgeye enjeksiyon işlemi yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, uygulama yaptıran kişiler sinek ısırığı olarak bu ağrıyı tanımlamaktadır. Geçici olarak morarma ve şişme görülebilmektedir. İşlem sonrasında 3-4 günlük süreç içerisinde etki görülür ve 6 aya kadar kalıcılığı vardır.

Botoks İşlemi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

İşlem sonrasında doktorun önerileri dâhilinde hareket en doğrusudur. Bunun yanı sıra ağır spor aktivitelerinden ilk bir hafta uzak durulmalıdır.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoks işlemi sonrasında ilk etkiler uygulamanın ardından ilk bir iki dakika içinde görülmeye başlanır. Ancak şişlik ve kızarıklık tam anlamı ile sonucu görmenizin önüne geçer. Bu sebeple ilk etkilerini 3-4 gün içinde görebilirsiniz. Tam anlamı ile etki için 10 günlük süreyi tamamlamanız gerekmektedir.

Botoks Tedavisinin Yan Etkileri Var mı?

Sağlık üzerinde ciddi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak işlem sonrasında kızarıklık, şişkinlik, kaşınma ve morarma görülmesi mümkündür. Bunun dışında yaşanan yan etkiler alerji kaynaklı olabileceği için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulama yapıldıktan sonra ilk 3-4 gün sonra etkisi net bir şekilde görülen botoks 6 ay etkilidir. 6 ay sonunda tekrarlanması gerekmektedir. İlk 4 ay içerisinde etkisini kaybetmeye başlar ve 6 ayın sonunda tamamı ile etki son bulmaktadır.

Düzenli Botoks Uygulamalarının Bir Yararı Var mıdır?

İşlem yapıldıktan sonra ortalama olarak 4-6 ay arasında etkisini kaybeden botoks farklı estetik işlemleri gibi bir seferlik yapılmamaktadır. Aksine dönem dönem yenilenmesi gereken bir işlem olarak karşımıza çıkar. Bu sebeple birçok insan tekrarlanmasında bir sakınca var mı ya da düzenli olarak yapıldığında farklı bir etkisi olur mu merak etmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki işlemi düzenli olarak tekrar eden kişilerde kırışıklıklar ilerlememekte ve süreç içerisinde ince çizgi şeklinde kalmaktadır. Bu yönden düzenli botoks uygulamasının ciddi bir yararı olduğunu söyleyebiliriz.

Botoks Yaptırmayı Bırakırsam Kırışıklıklarım Çok Daha Kötü Olur mu?

Bu sorun genelde işlemi yaptıran her erkek her kadın tarafından sorulmaktadır. İşlemi yaptırmayı bıraktığınızda ilk hali ile kırışıklıklar kalacaktır. Uygulamayı bırakmak kırışıklıkların artmasına sebep olmaz.

Botoks Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Botoks yaptırırken emin ellerde işlem yaptırmak en önemli konudur. Haberler ve sosyal medya üzerinde doktor olmayan kişilerin bu uygulamaları yaptığında doğan kötü sonuçları görmekteyiz. Bu sebeple işlemi yaptırırken ilk olarak uygulama yapacak kişinin bu konuda uzman olup olmadığını araştırmalısınız. Uygulamayı yaptıracağınız kliniğin Sağlık Bakanlığınca onayı olup olmadığını bilmelisiniz. Buna ek olarak sorun ne ise ona odaklanmalı, ihtiyaç doğrultusunda doğu dozda doğru işlemleri yaptırmalısınız. İşlem doğru kişilerce, ihtiyaç kadar yapılması durumunda sonuçlar tatmin edecek düzeyde olur.

Botoks Uygulamasının Ne Gibi Yan Etkileri Olabilir?

İşlem sonrasında kızarıklık, deride hassasiyet, kaşıntı, pullanma, döküntü ve morarma görülebilmektedir. Bunlar işlemin doğal yan etkileridir. Bunun dışında bir sorun var ise doktorunuz ile görüşmeniz en doğru adım olacaktır.

Botoks Yılan Zehri midir?

Doğru bilinen yanlışlar arasında bu konuda yer almaktadır. Birçok enjekte edilen sıvının yılan zehri olduğu belirtmektedir. Ancak bu sıvı bir bakterinin salgısı olup protein kategorisinde yer almaktadır.

Botoks Sağlık Bakanlığından Onaylı Bir İlaç mıdır?

Elbette ki sağlık bakanlığınca onaylıdır. Ancak yapılan merkezin, malzemenin onayını talep ederek işlem yaptırmalısınız. Ne yazık ki piyasa da Sağlık Bakanlığınca onayı olmayan birçok dolgu malzemesi bulunmaktadır ve cilde enjekte halinde sağlığa ciddi derece zarar verebilir.

Botoks Uygulanınca Yüz Şişer mi?

Uygulama yapıldıktan sonra ilk 5-10 dakika içerisinde yüzde şişme söz konusu olmaktadır. Bu işlemin bir yan etkisi olarak görülebilir. Ancak bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. İşlemin akabinde ilk bir hafta içerisinde şişlik inerek yüzde istenen forma ulaşılır. İşlem sonrasında eğer normal olmayan bir şişlik durumu söz konusu ise alerji durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında işlemin ardından doğal şişlikler oluşacaktır.

Botoks Uygulamasının Faydaları Nasıl Olur?

20 li yaşların ortasına doğru ciltte deformasyon başlar ve eski esnekliğini kaybeder, bu durum ile birlikte nemini kaybeden ciltte hafif kırışıklılar oluşur. Özellikle ağız kenarı, göz çevresi, dudak üstü ve kaş arasında kırışıklıklar belirginleşmeye başlar. Bu süreçte dolgu işlemleri ile küçük kırışıklıkların görüntüsü kolaylıkla ortadan kalkar. Uygulamanın faydasını en net şekilde bu süreçte görebiliriz. Bunun yanı sıra derin kırışıklıklarda da uygulama yapılmaktadır ve gençlik etkisini anında görebilmemiz mümkündür. Aynı zamanda botoks işlemi aşırı terleme durumunda koltuk altı ve avuç içlerine uygulama ile büyük konfor sağlarken, migren, şiddetli baş ağrısı gibi durumlarda fa birçok fayda sağlayarak hayat konforunu arttırır.