Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

El Dolgusu

El Dolgusu

El dolgusu   işlemi genellikle  ellerde meyadana gelen kırışıklıkların ve hasarlı dokunun ortadan kaldırılması ve daha narin ve kusuruz el görünümü için gerçekleştirilen işlemdir.  İnsanlar yaşlandıklarında ilk olarak boyun ve yüz kısımları kırışır. Daha sonrasında el bölgesindeki bulunan yağ tabakaları yok olduğunda kırışıklıklar oluşarak kötü bir görüntü oluşur. El dolgusu  işlemi ile birlikte oluşan bu kırışık ve sevilmeyen görüntünün yok edilmesi amaçlanarak daha parlak ve genç bir görünüm oluşturulur.  Yaşlanma belirtileri dışında ellerin güneş ışınlarına ve diğer çevresel etkilere çok fazla maruz kalması sonucunda da kırışıklıklar meydana gelmektedir.  Eller üzerinde şikayet edilen konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle yaşlı insanlarda daha fazla görülen el sırtı üzerindeki damarların çok fazla ve belirgin görünmesi.
 • Elin üzerinde oluşan kahverengi ben şeklindeki lekeler ( Yaşlılık ya da fazla güneşe maruz kalma sonucunda oluşabilir ).
 • Vücut içerisinde bulunan kolajen ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak el yapısında incelme ve sarkmaların yaşanması
 • El tipine bağlı olarak kurulukların yaşanması ve soyulmalar
 • Kırışıklıklar

Dolgu işlemlerinin uygulanması ile birlikte el üzerinde gençleşmeler ve bozulan dokuların iyileştiği kısa süre içerisinde gözlemlenebilmektedir.  El gençleştirme de denilen dolgu işlemlerinde birden fazla tedavi çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri şunlardır:

 • Kimyasal peeling işlemi ile elin sıkılaştırılması
 • Mezoterapi ( elin yenilenmesi işlemidir).
 • PRP işlemi ( el içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin birbirinden uzaklaştırılması
 • Lazer tedavisi

 

 

El Dolgusu İşlemleri Kimlere Yapılır?

El dolgusu işlemi ciltte bozukluk yaşayan ,  damarlarının çok belirgin görünmesinden şikayetçi olan ,  derisinde incelme problemleri yaşayan , ellerinde gün geçtikçe kahverengi lekeleri artan ve yaşlılığa bağlı olarak çok fazla kırışıklığa sahip olan herkese uygulanabilmektedir.

 

 

El Dolgusunun Etkileri Nelerdir?

El dolgusu işleminin etkileri genellikle ilk birkaç gün içerisinde gözlemlenebilmektedir. İşlem öncesinde kırışan ellerin sıkı ve kusursuz görünmesi, belirgin ve fazlaca görülen damarların yok olması , yaşlılığa bağlı olarak oluşan kahverengi renkli küçük ve fazla sayıda olan benlerin yok edilmesi , çok fazla güneşe maruz kalınmasından dolayı kuruyan derinin nemlendirilmesi , Cilt tipine bağlı olarak eriyen deri hücresinin eski canlılığının kazandırılması bu dolgu işleminin temel etkileri arasında sayılabilmektedir.

El gençleştirme işlemleri ne kadar sürmektedir?

El dolgusu işlemi uzman bir hekimin yaptığı varsayılırsa yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmektedir. Hasarlı olan dokunun yerine dolgu malzemesi yerleştirilerek el eski canlılığını tekrar kazanmaktadır. 1 saatlik bu süreç içerisinde aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır:

 • Vücudun belirli alanlarından alınan yağ dokuları el sırtındaki azalan yağ bölgelerine enjekte edilir. Enjekte edilen bu doku sayesinde el hücrelerindeki yumuşamalar engellenir ve eldeki hücreler kendisini yenilemeye başlar.
 • Yağ dokularının enjekte edilmesinin tercih edilmediği durumlarda ise yapay bir doku koyularak aynı işlemin oluşması sağlanabilir. El sırtında bulunan hyaluronik asit ve kolajen dengesi bu doku ile sağlanır ve 1 yıla kadar hiçbir işlem gerektirmez.
 • Kuruyan ve bozulan deri dokusunun nemlendirme işlemleri yapılır. Hydrate denilen asit uygulamasının el içerisinde enjekte edilmesiyle işleyen süreç 4 kez  2 hafta aralıklarla kişiye uygulanmaktadır.
 • Kan hücrelerinin düzenlenmesi için PRP uygulaması yapılır. Kişiden alınan kan örnekleri sayesinde el içerisinde büyümeye neden olan hücreler alınarak  deriye enjekte edilir.
 • Mikro abrazyon yöntemi ile el sırtında bulunan kahverengi benlerin yok edilmesi işlemi gerçekleştirilir. İşlemde ağrı yaşanmaması için lokal anestezi uygulanmaktadır.
 • El sırtı bölgesi kimyasal asitler kullanılarak soyulur.

El gençleştirme işlemleri ağrılı mıdır?

El dolgusu  işlemlerinde herhangi bir ağrı veya acı yaşanmamaktadır. El içerisine yağ dokuları ya da dolgu işlemleri yaptırılırken de acının yaşanmasını engellemek için anestezik maddeler kullanılır. Ellerin nemlenmesi için sürülen jellerde uyuşturucu maddeleri içerdiklerinden dolayı tedavi sonrasında da ellerde herhangi bir acı yaşanması söz konusu değildir.

El gençleştirme paketi nedir?

El dolgusu işleminde el gençleştirme paketleri sayesinde  dokusu bozulan elin ihtiyacı olan tüm işlemler bulunmaktadır. Paket içeriği şu şekildedir:

 • Her iki ele de dolgu işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Mikro-abrazyon yöntemi ile istenmeyen kahverengi lekelerin elden uzaklaştırılması
 • Kan hücrelerinin birikmesi nedeniyle oluşan belirgin damarların 1’er arayla 2 kez yok edilmesi işlemleri
 • 4 kez hyaluronik asit uygulamasının yaptırılması

El gençleştirme işlemlerinin sonucu kalıcı mıdır?

Dolgu işlemlerinde (PRP, Hydrate,mikro-abrazyon)  kalıcılık 1-2 yıla kadardır. 2 senede bir aynı işlemlerin tekrar edilmesi gerekmektedir. Yağ enjeksiyonlarında ise dokunun bir kısmı kaybedilebilir fakat tek seferlik bir işlemdir.

El dolgusu Öncesi

El dolgusu  öncesinde el sırtının yapısında görünüm bakımından göze çarpan etkiler şu şekildedir:

 • Yaşlıklık nedeniyle sarkan bi görünüm
 • Benlerin fazla olması
 • Kırışıklıkların çok fazla olması
 • Damarların görünür halde olması
 • Kuruluk, soyulma ve yağ dokusunun eksilmesi

Bu problemler ile uzman hekimlere başvuran kişilerin sorunları 1 saat içerisinde çözüme kavuşturularak istenilen el proporsiyonu elde edilir ve genellikle yapılan işlemler sırasında herhangi bi komplikasyon gelişmez.

El dolgusu Sonrası

Dolgu işleminden sonra kişi gündelik hayatında yaptığı her işi yapmaya devam edebilir fakat el sırtının çok fazla darbeye maruz kalmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan dolguların düşmesine neden olabilir. Ayrıca ilk birkaç gün içerisinde suyla çok fazla temasın olmaması da önerilenler arasındadır.  Dolgu işlemleri sonrasında 1 hafta geçmesinden sonra istenilen tam verim elde edilir. İşlem sonrasında gelişebilmesi muhtemel yan etkiler şu şekildedir:

 • El sırtında kızarıklıklar
 • El sırtında morluklar
 • Şişliklerin görülmesi
 • Alerjen etkilere bağlı olarak kaşıntı

El dolgusu Yaptıranlar

El dolgusu  yaptıranların yorumları genel itibariyle olumlu yönde olmaktadır. El yapısının istenilen forma kavuşması ve el sırtı üzerindeki kırışıklıkların tamamen ortadan kalkması tedaviyi olan kişilerin en memnun oldukları hizmetler arasındadır.  El dolgusu yaptıran kişilerin şikayetleri arasında da temel olarak şunlar bulunmaktadır:

 • Uzman olmayan kişiler tarafından yaptırılan dolguların bozulması
 • Leke, kırışıklık, damarların istenilen seviyelerde yok olmaması
 • Alerjen etkilerin görülerek kaşıntı, ağrı ve diğer semptomların yaşanması
 • İşlemin kısa süre içerisinde tekrar edilecek olması ve yüksek ücretlendirmeler

Ellerimiz gündelik hayatta en çok kullandığımız uzuvlardan birisidir. Dolayısıyla el bakımı yaptıracağımız zaman klinik seçimini dikkatli bir şekilde yapmalıyız. Bilinmeyen kişiler tarafından yapılan dolgu işlemleri işlem sonrasında belirli problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

El dolgusu Fiyatları

El dolgusu işlemi genellikle her bütçeye uygun olacak şekilde planlanmıştır. Yapılan işlemlerde el sırtının yapısı, kişinin şikayetine bağlı olarak gerçekleştirilecek olan işlemlerin fazlalığı, uygulanacak yöntem ve uygulanacak dolgu dozlarının miktarı hizmet fiyatını etkileyebilmektedir.

El dolgusu fiyatları  incelendiğinde uzman bir doktor tarafından uygulandığı varsayılırsa  1500 TL ila 3200 TL fiyat bandı aralığında değişim göstermektedir. Bu fiyat değişimleri ekstra hizmetlerin dışındadır. Yaptırılan işlemlere ekstra hizmet eklemek isteyen kişiler bu işlemlerin dışında ücretlendirmeye tabii olacaklardır. İkinci bir seçenek ise yaptırılan hizmetlerden memnun kalmayan kişilerin ekstra fiyat ödemesidir. Cildinde daha parlak bir görünüm elde etmek isteyen ve kırışıklıklarının daha fazla giderilmesi için ikinci işlemi yaptırmak isteyen kullanıcılar ekstra ücret ödeyebilirler.