Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Altı Işık Dolgusu

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte insanlar artık dolgular ile birlikte kendilerini, istedikleri gibi güzel görebilmektedirler. Bunlardan bir tanesi de göz altı ışık dolgusudur. Göz altı ışık dolgusu bir estetik operasyon değildir. İsminden de anlaşılacağı üzere göz altına uygulanmaktadır. Göz altı ışık dolgusunu özellikle günümüzde bayanlar yaptırmaktadır. Göz altlarına bu kısa ve zararsız operasyonu yaptırarak hem göz altlarındaki kırışıklıkları yok ederek hem de göz altına ışık vererek kendilerini mutlu ederler. Göz altı ışık dolgusu yaptırmak için mutlaka göz doktorunuzdan randevu alıp kontrollerinizi tamamlatmalısınız. Aksi takdir de eğer bir alerjiniz var ise dolgu daha da zararlı olabilir. Bu yüzden ışık dolgusunda son derece dikkatli olmalısınız.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

İnsanlar yaşlandıkça ya da yaşı ilerledikçe ciltteki aydınlık kendi kendini yitirir maalesef. Bunun üzerine yapılan en sık tıbbi müdahale de göz altı dolgusudur. Göz altı dolgusu sırasında yaşa bağlı olan kırışıklık ve göz altı matlaşmalar yok edilerek daha sıkı ve genç görünüme sahip olma amaçlanır. Ayrıca sadece kozmetik amaçlı yapılan bir tedavi değildir. Göz kapaklarıyla alakalı sorun yaşayan kişiler de doktorlarına danışarak bu operasyonu olabilir. Fakat daha çok ışık dolgusu denilince akla gelen kozmetik ve güzelliktir. Ülkemizde de neredeyse %80 bu nedenle yapılır göz altı ışık dolgusu.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Her operasyonda olduğu gibi mutlaka hasta operasyon öncesi bilgilendirilmelidir.  Daha sonrasında göz altı merhemlerle ya da lokal anestezi ile uyuşturulmalıdır. Bu sayede doktor ve hasta operasyon süresince daha rahat olacaklardır.  Göz altı ışık dolgusu sırasında ışık yavaş şekilde enjekte edilmelidir. Hızlı yapımı operasyon sonrası türlü ve çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Bunun için çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca ülkemizde son 3 yılda göz altı ışık dolgusu yapan kişilerin %45’i erkek’tir. Yani bu dolgu sadece kadınlara yapılmaz. Göz altı dolgusu genellikle gözün altındaki kemiğe uygulanır. Ki bu yüzdendir aslında ışığın yavaş verilmesi çünkü hızlı bir vuruş yapıldığında iğne içeride kırılabilir ve apse yapabilir. Bu konuda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu Öncesi

Göz altı ışık dolgusunun iki tür çeşidi vardır.

  1. Kozmetik amaçlı yaptırılan ışık dolgusu
  2. Sağlık amaçlı yaptırılan ışık dolgusu

Genellikle kozmetik için olan göz altı dolgusu öncesi gözde morarmalar, çizgiler, sarkmalar ve matlaşan cilt yüzünden olur. Bu sebeplerden yapılan göz altı ışık dolgusu öncesi herhangi bir ağrı, sızı ve ya daha değişik bir rahatsızlık yoktur.  Fakat sağlık amaçlı olan dolgularda göz kapağı biraz kapalılık yapabilir. Etrafı görmede sorun yaşayabilirsiniz. Bunun dışında biraz kızarıklık ve ağrı da çekebilirsiniz. İşte bu süreçte hemen bir uzman’a başvurmak çok önemlidir. Böylece daha fazla acı çekmezsiniz.

Göz Altı Işık Dolgusu Yaptıranlar

Başlarda da söylediğimiz gibi ışık dolguları diyince akıla ne kadar hanımlar gelse de, son 3 senede bu dolguyu yaptıran erkeklerin sayısı çokça arttı. Erkekler de hem sağlık amaçlı hem de kendilerini aynada daha iyi görebilmek amaçlı bu dolguyu yaptırabilirler. Erkek olsun kadın olsun göz altı ışık dolgusunu yaptırabilirler.  Hem erkekler hem kadınlar bu dolgudan oldukça memnun gözüküyor. Son yıllarda artan dolandırıcılık vakaları biraz tehlike arz etse de bir hastanede tedavisini sürdüren insanların bu gibi sorunlar ile karşılaşması mümkün değildir. Lütfen bu tarz şeyler yaşamamak için sağlık bakanlığınca onaylı sağlık kuruluşlarına gitmenizi öneririz.

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası

Göz altı ışık dolgusu çok süren bir operasyon değildir. Dolgudan sonra mutlaka 1 – 1,5 hafta dinlenilmelidir. Kendinizi yoracak şeylerden kaçınmaya ve göz altınızı temiz tutmaya özen gösterin. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisini düzenli kullanmaya özen gösterin. Doktor kontrollerinizi aksatmadan gitmelisiniz. Işık azalmaya başladığı zaman doktora gidip tekrar yeniletebilirsiniz. Ayrıca göz altı ışık dolgusu yaptırdıktan bir süre sonra göz altında şişlik belirebilir. Bu şişliğin geçici olduğu kesindir. Hatta biraz morarma bile gözükebilir ama bunların geçiş satı 48 saattir. 48 saatte bu tür yan etkiler biter. Eğer geçmez ise 72 saatin sonunda mutlaka bir uzman doktora gidilmesi gereklidir.

Göz Altı Işık Dolgusu Zararları

Göz altı ışık dolgunun görülen veya bilinen pek fazla zararı yoktur. Fakat sık yapılan güzellik dolguları insan vücudunu yıpratabilir. Yıpranan vücut hücrelerini de onarmak neredeyse imkansızdır. Göz altı ışık dolgusunun en bilindik zararı göz altı torbalarıdır. Bu torbalar hiçbir müdahale ya da krem ile geçmez maalesef. Bunun için insanlar dolgu ya da botoks yaptırırlar. Göl altı ışık dolgusu yaptıranlar ise yapıldıktan en az 1 hafta sonra kendini belli eder. Yaklaşık 6 – 8 aya kadar da kalıcılığını koruyabilir. Fakat 6 ve 8 aydan sonra biraz daha dolgu işlevini yitirmeye başar. Böylece insanlar sürekli güzellik dolgusuna giderler. Bu da göz altı torbalarının daha da belirginleşmesine ve kendi içinde gelişmesine neden olur. Bu yüzden dolgu süresi bittikten sonra bir süre derinizi dinlendirmek en iyisi olacaktır.

Işık Dolgusu Nasıl Etki Eder?

Göz altı ışık dolgusunun kendini belli etmesi dediğimiz gibi 7 günü almaktır.  Etki etmesi yavaş yavaş gerçekleşir. Çünkü o bölgeye dışarıdan gelen ışıkların etki etmesi beklenir. Etki eden ışık göz altını daha da parlak gösterir. Aynı zamanda o bölgedeki derinin toparlanmasında ve daha sıkı gözükmesinde de rol oynar. Yaştan dolayı oluşan kırışıklıklar da bu sayede toparlanmış ve hatta büyük bir kısmı gitmiş olur.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları

Dolgu ve botoks gibi operasyonlar hastanelerin dışındaki sağlık merkezlerinde de yapılır. Klinik gibi yerler de aynı hastaneler gibi steril ortamlardır. Güven konusunda bir sıkıntınız olmasın. Fakat klinik gibi yerlerde biraz para artışı görülebilir bu da gayet normaldir. Genelde fiyatlar 1.000 – 3.000 arasında değişiklik gösterebilir. Fakat bazı hastanelerde bu fiyat daha da artabilir. Bu yüzden aslında göz altı ışık dolgusunun belirli bir fiyatı yoktur.

 

Erkeklerin göz altı ışık dolgusu ya da kadınların göz altı ışık dolgusu arasında hiçbir fark yoktur. Fiyatta kalite de aynıdır. Fakat erkeklerin derisi kalın olduğundan dolayı kadınlara göre etki süreleri biraz daha fazla olabilir ve dolgunun gitme süresi daha kısa da olabilir. Göz altı ışık dolgusu bir zehir değildir. Çok bilinenin aksine yılan zehri gibi bir şey değildir. Hatta bir çeşit laboratuar da üretilmiş bir ilaçtır. Bu yüzden her yerde uygulanmaz. Özellikle başınıza bir hastalık ya da yan etki gelmemesi için lütfen merdiven altı olan sağlık bakanlığından onayı olmayan ve bu konunun uzmanı olmayan bir doktora itibar etmeyiniz. Göz altı ışık dolgusu botoks değildir. Botoksların kalıcılığı dolguya göre daha fazladır. Botokslar estetik alanına girerken dolgular girmez. Ve kaş arası hariç herhangi bir dolgu ya da botoks sağlık bakanlığından onaylı değildir. Fakat doktor kontrolünde göz altı ışık dolgusu bir sorun teşkil etmez.