Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı göz kenarlarında ve göz kapaklarında oluşan görüntü bozukluğu için yapılan bir uygulamadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Kişilerin hem göz kapaklarında meydana gelen sarkmanın artması ile görmenin azalması hem de kişilerin görünümlerinden rahatsız olmaları nedeni ile yapılan bir uygulamadır.

Göz kapağı ameliyatı diğer bir adı ile blefaroplasti üst ve alt göz kapaklarında sarkmış fazla dokuların ve derinin çıkarılması işlemidir. Cerrahi bir işlemdir. Cerrahi uygulama olması nedeni ile de mutlaka alanında tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır. İşlemin yapılacağı merkezinde mutlaka tam teşekküllü bir hastane olması gereklidir. İyi bir estetik müdahale için doktor ve hastanenin önemi büyüktür.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

İnsan cildi yapısı gereği elastiktir. Yıllar geçtikçe yer çekimi etkisi ile sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmaları etkileyen faktörler ise sigara kullanımı, alkol kullanımı, uyku bozukluğudur. Zamanla bu şekilde bir yaşam sürdürmek sarkmaların erken olmasına neden olur. Ayrıca güneş ışığına fazla maruz kalma ve hava kirliliği de ciltte gevşemeye neden olmaktadır. Cildin yaşlanma sürecini hızlandıran nedenler göz önünde bulundurularak yaşam sürdürülmelidir.

Göz kapaklarında meydana gelen sarkmalar kişilerde uzun sürede sıkıntılara neden olabilir. Genel olarak belirtileri ise aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

  1. Üst göz kapağı düşüklüğü,
  2. Göz kenarlarında çizgiler,
  3. Göz alt kısmında torbalanma,
  4. Göz alt kısımlarında renk değişiklikleri,
  5. Yorgun bir yüz ifadesi oluşması,
  6. Göz kapağı üzerinde kırışıklıklar.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı göz kapağında oluşan gazla deri ve kas dokusunun tamamen alınması işlemidir. Bu işlem iz oluşmaması için göz kapağı katlanma çizgisinden yapılır. Kesinin yeri görsel açıdan çok önemlidir. İşlem aynı zamanda alın germe ve kaş kaldırma ile ortak olarak yapılır ise yüzde daha etkileyici ver verimli sonuç oluşturur.

Göz kapağı ameliyatı tüm estetik operasyonlar gibi iyi bir hastane ve iyi bir uzman tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Operasyon sonrası ise doktorun söylediklerinin birebir uygulanması gereklidir.