Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hymen Tamiri

Kızlık zarı tıp literatüründe hymen (himen) olarak adlandırılmaktadır.

Kızlık zarı vajina (döl yolu) mukozasının bir parçası olarak mukozanın devamında vajinanın giriş bölgesinde bulunan kıvrım şeklindeki yapıya verilen isimdir. Bu zar her kadında bulunan bir yapı olmakla beraber, anatomik açıdan kişide herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. Embriyoda gebeliğin 7 ve 12inci haftaları arasında dış cinsiyetin gelişme durumu ortaya çıkar.. Bu esnada embriyoda oluşan genital duvarlar birleşerek yapışırlar, bu oluşum erkek embriyoda testis torbasını oluşturmaktadır. Dişi embriyolarda ise söz konusu bu duvarlar birbirinden ayrılırlar ve labia minora adındaki küçük dudaklar ile dışarıda bulunan labia majora adı verilen büyük dudakları meydana getirirler Bu ayrılma neticesinde ortada bulunan zarımsı doku ise dişide kızlık zarı olarak nitelendirilen genital yapıyı meydana getirir. Kimi kadınlarda bu zar belirgin bir şekilde bulunmakla beraber kimi kadınlarda ise çok ince ve dar bir oluşumdan meydana gelmektedir. Çok büyük bir oranda kızlık zarının orta kısmında kişideki vajinal salgıların akmasına imkan tanıyan vajina açıklığı bulunmaktadır. Kızlık zarının orta kısmında olan bu farklı büyüklük ve genişliklere sahip olan açıklık şeklindeki küçük delikler kişide adet kanının tahliye edilmesi işlevine yardımcı olmaktadır. Birbirinden son derece farklı biçimlerde olabilen kızlık zarının sahip olduğu mukoza dokusu genellikle hilal şekline sahip olan bir yapıya sahiptir ve çevresi kılcal damarlarla çevrilidir. Yukarıda da belirtildiği üzere kızlık zarı kişiden kişiye farklılık gösteren çeşitli kalınlık, sertlik ve benzeri yapılarak sahip olmakla beraber, bazı kızlık zarları delikli bir yapıya sahipken, bazıları da tamamen kapalı olabilmektedir. Kızlık zarları sahip oldukları biçimlere göre; anüler (halka), imperfore (deliksiz) hymen, septalı hymen, kribriform ve esnek (yırtılmayan) hymen gibi farklı çeşitliliklerde yapılara sahiptirler. Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın giriş kısmına yerleşmiş iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır. Himen kişide cinsel ilişki esnasında, mastürbasyon ile, kişide yaşanan çeşitli fiziksel travmalar neticesinde ya da genital muayene esnasında yırtılabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikilerek onarılabilen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı dikimi operasyonunda elde edilecek başarı hastanın dokularının ameliyata vereceği reaksiyona bağlıdır. Kızlık zarı dikimi ve tamirinde en sık tercih edilen işlem kızlık zarının kalıcı olarak tamir edilmesidir. Kalıcı kızlık zarı tamiri uzun ömürlü bir yöntemdir, bu yöntemle dikilen kızlık zarında, kişi ameliyattan aylar sonra dahi ilişkiye girse bile, ilişki sonrası vajinal kanama gerçekleşir. Kızlık zarının tamirinde, hastanın kızlık zarı flep ile onarılır. Bu işlemde hastanın kızlık zarının olduğu bölgede ince zar biçiminde bir mukotik doku kaldırılarak hastanın vajina giriş kanalı daraltılır. Yukarıda da belirtildiği gibi bu yöntem ile ameliyattan aylar geçse bile ilişki sonrası kanama gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi tekniklerinde bir diğer yöntem de kızlık zarının geçici diki tekniği ile onarılmasıdır. Bu işlem ilişkiye girmeden ortalama 3 gün içerisinde yapılır ve ilişki esnasında kanama sağlanır.

Kızlık zarı dikilmesi için bekaret bozulmasından sonraki cinsel yaşamın uzunluğunun, geçen sürenin fazla olması kızlık zarı onarımına engel teşkil etmemektedir. Hatta doğum yapmış olanlarda bile onarım yapılabilmektedir. İki türlü himenoplasti-hymenoplasti (kızlık zarı dikimi bulunmaktadır) ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi – onarımı ameliyatlardır.

Geçici ameliyatlarda kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek bir araya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süresi kendisini korumaktadır. Bu yöntemin kanama garantisi bulunmamaktadır. Asıl ve kalıcı olan ise vajina iç yüzünden alınan flep ile yapılan kalıcı kızlık zarı onarımıdır.