Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde göğüsteki salgı bezi dokusundaki anormal artışa verilen addır. Bu durum vücuttaki östrojen ve testosteron hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklanır. Jinekomasti durumu kişinin bir göğsünü veya göğüslerinin her ikisini de etkileyebilir. Jinekomasti hastalığı bireylerde normal hormon değişimleri sebebiyle veya farklı sebeplerden görülebilir. Jinekomasti durumunun sağlığa ciddi bir zararı yoktur ancak bu durumda olan bazı insanlar göğüslerinin büyüklüğünden dolayı diğer insanlardan çekinirler. Yeni doğan bebeklerde görülen Jinekomasti yeni doğan erkek bebeklerin yarısında annelerinde bulunan östrojen hormonu nedeniyle görülür. Genelde doğumdan iki ya da üç hafta sonra göğüste bulunan bu şişkin doku yok olur. Ergenlik çağında hormonlardan kaynaklı görülen jinekomasti sık görülen bir durumdur. Bu durumda da yeni doğumda olduğu gibi hastalık kendiliğinden yok olabilir. 50-65 yaş grubunda bulunan her dört erkekten birinde de bu durum görülür.

 

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir

Jinekomasti hastalığının oluşmasının nedeni vücuttaki testosteron hormonunun östrojen hormonuna oranla az olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda bu durum vücuttaki testosteron hormonunun etkilerinin bir nedenden dolayı azalmasından da kaynaklanabilir. Vücuttaki östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği testosteron hormonunun azlığından veya östrojen hormonunun çokluğundan meydana gelebilir. Vücutta meydana gelebilecek bu ve bunun gibi değişiklikler hormon miktarındaki doğal değişimler, belli ilaçlardan dolayı meydana gelebilecek değişimler, uyuşturucu madde veya alkol kullanımından dolayı meydana gelebilecek değişimler, sağlık koşullarından dolayı meydana gelen değişimler ve bitkisel ürünlerin kullanımından dolayı meydana gelebilecek değişimler olarak sıralanabilir.

 

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır

Yaşlanmadan dolayı meydana gelen hormonal değişimler jinekomasti hastalığına sebep olabildiğinden yaşlı insanlar bu hastalığın risk grubunun içindedirler. Özellikle testosteron hormonunun üretimini etkileyebilecek tümörler barındıran bireyler jinekomasti olma riski altındadır. Hipertiroidizm adı verilen durum tiroid bezlerinden çok fazla tiroksin hormonu salgılanması durumudur ve bu durumdaki kişiler de jinekomastiye yakalanma riski altındadır. Böbrek yetmezliği bulunan insanlar da jinekomasti riski altındadır. Aynı zamanda testosteron hormonunun üretimine olumsuz etkisi olan hastalıklar barındıran bütün bireyler de jinekomasti riski altında bulunmaktadırlar.

 

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir

Jinekomasti göğüslerde şişme yoluyla kendini belli eder. Göğüslerde hassaslık ve acı hissetmek de belirtilerden biridir. Memelerin birinde veya her ikisinde de görülebilecek meme başı akıntısı da belirtiler arasında gösterilebilir.

 

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir

Jinekomasti hastalığının teşhisinde sağlığınızla ilgili bazı bilgiler verdikten sonra doktorunuzun rahatsızlığınızı daha iyi anlayabilmek için sizi fiziksel olarak muayene etmesi gerekebilir. Hastalığınıza tam teşhis koyabilmek için ise doktorunuzun size kan tahlili, idrar tahlili, göğsünüzün röntgeni ve küçük bir miktar meme dokusu örneğini sizden isteyebilir. Bazı durumlarda doktorunuz tahlil istemeden size teşhis koyabilir.

 

Jinekomastide Tedavi Seçenekleri Nelerdir

Jinekomasti hastalığının tedavisinde tedavinin belirlenebilmesi için bazı kriterler vardır. Bunlar hastanın kaç yaşında olduğu, hastanın sağlığının belli bir zaman dilimindeki genel durumu, hastalığın ne kadar ilerlediği, belirli ilaçlara, tedavilere ve terapilere hastanın nasıl tepki verdiği, hastalık durumunun ne kadar süreceğinin belirlenmesi ve bunlardan farklı olarak hastanın fikirleri ve tercihleridir. Genelde jinekomasti ergenlik çağında karşılaşılan bir durumdur. Ve genelde tedavi olmadan 6 aydan 2 yada 3 yıl gibi bir sürede kendiliğinden iyileşir. Eğer alınan bir ilaç jinekomastiye sebep oluyorsa doktor hastadan o ilacı bırakmasını isteyebilir. Bundan farklı olarak eğer bir hastalık jinekomasti durumuna sebep oluyorsa o hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hormon tedavisi jinekomastiye iyi gelebilir. Nadir durumlarda göğüste ya da göğüslerdeki fazla dokunun ameliyatla alınması gerekebilir. Hastanın tedavisini olurken güvendiği birinin ona refakat etmesi hasta için iyi olabilir. Ayrıca hastalığın farklı bir tedavi yönteminin olup olmadığının doktora sorulması da hastanın yararına olacaktır. Hastalara eğer tedavi olurlarsa neler kazanacakları ve eğer tedavi olmazlarsa neler kaybedeceklerinin hatırlatılması da hastaların özgüven kazanmaları bakımından iyi olabilir. İlk olarak eğer hastalar tedavi olurlarsa bunun olumlu taraflarından biri üstünüzü çıkardığınızda daha rahat hareket edebileceğinizdir. Eğer tedavi olursanız sosyal güveniniz yerine gelecektir. Ve tedavi olmanın en iyi taraflarından biri de tedavinin kalıcı olmasıdır. Bu eğer tedavi olursanız göğüslerinizin bir daha büyümeyeceği anlamına gelmektedir.

 

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı sonucunda erkek bireyin göğüs çevresi ve göğsü küçülür ve düzleşir. Eğer jinekomasti sert meme dokusundan kaynaklıysa doktorlar tarafından açık ameliyat tercih edilir. Eğer memelerde biriken madde sadece yağ ise doktorlar tarafından tercih edilecek tedavi yöntemi liposuction yani yağ alma yöntemi ile tedavidir. Eğer hem sert meme dokusu hem de yağ birikimi var ise açık ameliyat ve liposuction beraber uygulanır. Deri fazlalığınından dolayı oluşmuş bir jinekomasti varsa cerrahi müdahele uygulanmalıdır. Ameliyatın süresi yöntemine ve jinekomastinin nedenine göre değişiklik göstermektedir. Açık ameliyatta jinekomasti hastasının memesinin alt kısmından küçük kesikler yapılarak fazla deri ve doku alınır. Bunun ardından dikiş dikme yöntemiyle kesik kapatılır ve ameliyat bitmiş olur. Liposuction yönteminde ise lazer yöntemi veya vaser yöntemi yardımıyla ameliyat yapılır ve memedeki yağ ince enjeksiyon iğneleri yardımıyla alınır. Bu ameliyatların çoğu lokal anesteziyle yapılır ancak yapılan bazı açık ameliyatlarda genel anestezi uygulanması gerekebilir. Eğer genel anestezi uygulanırsa hastaların bir gün boyunca hastanede kalmaları gerekir. Lokal anestezi ile ameliyat edilen hastalar ise aynı gün içinde taburcu edilirler. Ameliyat edilen bireylerde bazı durumlarda belirli yapışkan maddelere ve kimyasallara karşı bir hassaslık oluşabilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra kanama görülebilir. Meme asimetrisi de oluşabilecek anormallikler arasındadır. Hastanın memesinin şeklinde bazı düzensizlikler olabilir. Meme hassasiyetindeki değişiklik geçici veya kalıcı olabilir. Sinirlerde, kan damarlarında, kaslarda ve akciğerlerde bir miktar hasar olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza danışınız.

 

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Bu ameliyat sonrası hastalarda genelde ağrı olmaz. Ameliyattan hemen sonraki 2-3 gün hastalara dinlenmeleri tavsiye edilir. Hastalar ameliyattan sonra hareket edebilecek durumdadırlar ancak dinlenmeleri iyileşme süreci açısından önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası birkaç gün katı gıda alınmaması doktorlar tarafından önerilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası 3 haftalık süreçte hastaların korse takmaları gerekir. Doktorun önerisiyle korse çıkarıldıktan sonra ise 6 haftalık süre zarfında ağır işler veya spor yaparken korse takmaları hastalara tavsiye edilir. Hastalar bir hafta dinlendikten sonra günlük yaşamlarına dönebilir ve hafif egzersiz ve yürüyüşler yapabilirler. Hastaların yaklaşık üç ay boyunca ameliyat bölgelerini güneş ışığından korumaları gerekir. Ameliyatın ardından görülen ödemler ve şişlikler normaldir ve hastayı endişelendirmemelidir. Ameliyattan sonraki üçüncü gün hastalar banyoda çok kalmamak şartıyla duşlarını alabilirler.

 

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti hastalığının tedavisinin maliyeti hastalığın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

 

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi

Hastalığın bazı örneklerinde genelde ergenlik çağına girmekte olan oğlan çocuklarında hastalığın zaman içerisinde geçebildiği gözlenmiştir.

 

Jinekomasti İlerler Mi

Hastalığın çeşidine ve bulunduğu seviyeye göre bazı bireylerde ilerleme gözlenebilir.

 

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur

Jinekomasti hastalığının sağlığa ciddi bir zararı yoktur ancak insanın vücudunun garip görünmesine neden olduğundan rahatsızlık vericidir.

 

Jinekomasti Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu

Jinekomasti ameliyatı estetik bir ameliyat olduğundan ssk bu ameliyatın masraflarını karşılamamaktadır.