Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Problemine Kesin Çözüm

Kepçe kulağı probleminin temel dayanağı tek bir sebep üzerine kurulmamıştır. Çok sayıda sebeple gelişen bu hastalık doğumdan gelen şekil bozuklukları olabildiği gibi, doğum sonrası gelişen kulak önünde çıkıntıların birikmesi, kulağın sıkışıp, büzülmesi de diğer oluşum nedenleridir. ‘’Constricted ear’’ denilen kulağın hiç olmaması da diğer nedenlerdendir. Bu oluşum genelde doğumla beraber gelen bir bozukluk çeşididir. Hiç oluşumunu tamamlamamış kulaklarda sağlık sorunları meydana gelmekte, hasta işitme sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Kepçe kulaklarda, kafanın kulak ile yaptığı açı itibariyle olması gerekenden daha geniş açılı olabilmektedir. Bu kulağı olduğundan daha geniş göstermekıte; arkadan bakıldığında düz bir görüntü oluşturmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı bu  tip sorunlara  tedavi olma noktasında en etkili  çözümdür.

Kepçe kulak ameliyatı çok erken yaşlarda yapılması gereken çocuğun ruhsal ve sağlıksal bütünlüğünü koruma noktasında çok önemlidir. Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda erken yaşlarda yapılması öngörülmüş olup; yetişkinlerce yarı narkoz verilerek, lokal anestezi, sedasyon(yarı uyku hali)  teknikleri ile ameliyata etkin bir katılım ve disiplin sağlanmıştır. Kepçe kulak ameliyatı, kulak estetiği anlayışı ile hareket edilen birçok tekniğe konu olan hedefteki amacı aynı olup, hastanın daha iyi görünmesini beden ve ruh sağlığına katkı sağlamada ortak paydada buluşmuştur. Hastanın kulak deformasyonu ve hekimin uzmanlık derecesi kepçe kulak operasyonlarında sonuç almada son derece önemlidir. Kulağın tam önünden veya arkasından kesi alınarak ameliyat işlemi başlatılmaktadır. Kulak arkasında yapılan müdahalelerle izler çabuk kayboluyorken, kulak önden yapılan kesi işlemi daha kolay cerrahi aşamalardan geçmektedir. Bu aşamaların avantaj ve dezavantajlara sahip olması kaçınılmazdır.

Kişiye göre farklılık gösteren cerrahi müdahaleler, sonuçları bakımından da değişiklik arz edecektir. Ameliyat süresi 45-90 dakika olup hastanede kalmayı gerektirmez. Ahmeliyat sonrası hastaya 1-2 hafta süre ile özel bantlar takılıp süreç takip altına alınmaktadır. Kepçe ameliyatı, estetik kaygısı ve kişiye benlik duygu kazandırmada son derece önemli bir yere sahiptir. Psikolojik süreçler bazen daha çok hayatımızı şekillendirmektedir. Kulak estetiği ve hizmet veren klinikler hastalarına olan duyarlılıkları ve yakınlık dereceleri sayesinde giderek yükselen bir grafik yakalamışlardır. Özellikle Sağlık Bakanlığı onaylı estetik klinik uzmanları tercih edilmeli tedaviler böylece başlatılmalıdır.