Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Asimetrisi

Geçmişten günümüze kadar kadınların estetik kaygısı hep ön plandadır. Öteden beri tüm kadınlar güzellikleri için her şeyi yapmışlar. Hem var olan güzelliklerini korumak hem de güzelliklerine güzellik katmak amacıyla çeşitli yol ve yöntemlere başvurmuşlardır. Günümüze bakıldığında hem estetik operasyonlar ciddi derecede artmış hem de estetik ile ilgili teknolojik gelişmeler epey ilerlemiştir. Biz de günümüzde de var olan meme asimetrisi estetiği hakkında sizleri detaylı bilgilendirmek istedik ve bu yüzden bu makaleyi kaleme aldık. Meme asimetrisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları ve doğru bildiğiniz yanlışları içeriğimizde bulmanız mümkündür.

  1. Meme Asimetrisi Nedir?

Her insanın sağ uzvu ile sol uzvunun aynı olmadığını neredeyse herkes biliyordur. Meme de aynı durum geçerlidir. Sağ ile sol arasındaki farklar gözle fark edilmesi imkansızdır. Ancak altın oran baz alındığında ortaya çıkar. İşte memeler arasındaki farklar da göz görülür nitelikte değildir. Bu söylediğimiz normal insanlar için geçerlidir. Eğer iki memeniz arasında ciddi derecede veya fark edilebilir oranda bir farklılık mevcutsa asimetri söz konusu denilebilir. buna tıp literatüründe meme asimetrisi denir. Özellikle kadınlarda daha sık görülebilir. Rahatsız etme boyutuna gelmesi ise kadınlarda sütyen kullanımını etkilemektedir. Hiçbir bedende rahat edemeyeceklerdir. Bu durumda operasyon geçirmeleri zorunluluk halini alır.

  1. Meme Asimetrisi Çeşitleri Nelerdir?

Çok çeşitli şekillerde ortaya çıkar ve tedavi biçimleri her çeşide göre farklılık gösterir. Örneğin; bazı gençlerde bir memenin hiç gelişmediği görülür bu kalıtsal olabileceği gibi büyük oranda o bölgedeki kasların yeterince gelişememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda sorunlu olan tarafa protez yapılabilir. Bazılarında ise bir meme çok  fazla büyük diğeri ise çok küçük olabilmektedir. Böyle bir durumda ise büyük olan taraf küçültülüp, küçük olan tarafa ise protez takılması uygundur. Çok fazla meme asimetriği yoksa protez yerine genelde yağ enjekte edilir. Bu tamamen muayene aşamasında hekiminiz tarafından belirlenir. Size düşen asimetriği  fark ettiğiniz anda iyi bir hekime kendinizi emanet etmelisiniz. Estetik operasyonlar bir nevi doktorun el becerisine bağlı olduğu için iyi hekim tercihi yararınıza olacaktır.

  1. Memedeki Değişiklerin Nedenleri Nelerdir?

Nedenlerinden ilki kalıtsaldır diyebiliriz. Bebeklikten itibaren o bölgedeki kasların gelişmemiş olması büyük faktördür. Ayrıca ergenlik döneminde yaşanan hormonel bozukluklar da direkt etkilemektedir. Asimetrik büyümeler meme asimetrisine zemin hazırlamaktadır. Hamile kadınlarda da çok sık bu durum yaşanır. Vücut genişlerken bir memenin daha fazla büyümesi bu sonucu doğurur. Üstelik  kilo değişimleri de memeler üzerinde ciddi şekil değişikliklerine neden olur. Dengeli kilo alımı ve dengeleri kilo kaybı yaşamazsanız meme asimetrisi ile karşı karşıya kalmanız kuvvetle muhtemeldir. Bebek sahibi olan kadınlarda da yanlış emzirme teknikleri meme asimetrisi oluşmasına olanak sağlar. Doğru olan her iki memenin de eşit oranda emzirilmesidir. Ama kadınların çoğu nasıl rahatına gelirse öyle emzirdikleri için meme asimetrisi sorunu ile çok sık karşı karşıya kalırlar. Hatta yanlış pozisyon bile buna sebep olabilir. Bu yüzden emziren anneler kendilerine düzenli ve sağlıklı bir emzirme rutini edinmeleri gerekmektedirler. Yukarıda sağdığımız şeylere dikkat etmeniz durumunda bu sorunları yaşamazsınız.

  1. Meme Asimetrisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik operasyon sonrası hekiminiz gerekli şeyleri sizinle paylaşacaktır. Hekiminiz direktiflerinden çıkmamaya gayret etmelisiniz. Çünkü istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Hem paranızdan, hem sağlığınızdan, hem de zamanınızdan olabilirsiniz. İşlem sonrası belirli bir süre yüz üstü yatmamaya dikkat etmelisiniz. Genelde yan veya sırtüstü yatmanız önerilir. Yine belirli bir süre destekli denilen süngerli ve telli sütyenlerden uzak durmalı daha yumuşak yapıda olan sporcu sütyenleri tercih etmelisiniz. Ağırlık kaldırmaktan mümkün olduğunca sakınmalısınız. Yapılan araştırmalara göre meme asimetrisi ameliyatı sonrasında yaşanan olumsuz durumların veya istenen sonuçlara ulaşılamamasının nedeni kadınların ağırlık konusunda yaptıkları dikkatsizliklerden kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Zaten meme bölgesi yerçekimi etkisine çok maruz kaldığı için bu durum çok önem arz eder. Yine bu süre boyunca içki ve sigara kullanımını mümkün olduğunca azaltmalı veya bırakmalısınız. Yukarıda söylediğimiz doktorunuzun söyledikleri bu noktada oldukça önem arz eder. Bunlara harfiyyen uymalısınız.

  1. Meme Asimetrisi Sonrası İz Kalır Mı?

Estetik dünyasında gelişim ve yenilikleri artık takip etmek neredeyse imkansızdır. Çünkü her geçen gün yeni bir teknikler estetik dünyasına katılır. Meme asimetrisinde de oldukça ileri bir noktada olduğumuzu rahatlıkla söylememiz mümkündür. Özellikle bu operasyonu yaptıracak kişiler iz kalır mı diye düşünmektedirler. Geçmişte yapılan operasyonlarda ciddi izler kaldığı araştırmalarla sabittir. Ama günümüzde bu izler oldukça küçük ve az kalmaktadır. Aslında bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Aynı operasyonu yaptırsalar bile bazılarında ciddi izler kalırken bazılarında böyle bir problem hiç yaşanmaz. Bu tamamen kişinin ameliyat sonrasındaki davranışları doğru orantılı olurken aynı zamanda kişinin vücut elastikiyeti de doğrudan etkiler. Bazı kişilerde işlem sonrası bölgede enfeksiyon oluşur. Eğer bölge enfekte olma gibi bir sorun yaşarsa iz kalma olasılığı çok yükselir. Genetik sebepler de oldukça etkilidir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı vücudun yenilenme ve onarım hızını yavaşlattığı için bu maddeleri kullanan kişilerde de yenilenme oldukça yavaş seyredecektir. Bu yüzden alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmenizde yarar vardır.

  1. Meme Asimetrisi Fiyatları 2021

2021 meme asimetrisi fiyatları da oldukça merak edilen bir konudur. Zaten ülkemizde estetik operasyonlar orta gelirli aileler için biraz lüks olmaktadır. Ama bu tarz işlemler tıbbi müdahale ile olduğu için düşük fiyatlar veren yerleri tercih etmemelisiniz. Estetik operasyonlar merdiven altı diye tabir ettiğimiz çok fazla mekanlarda yapıldığını görürüz. Yolda yürürken bile birçok el ilanında rahatlıkla görebiliriz. Buralar asla itibar etmemelisiniz. Mutlaka alanında uzman olan ve bu işin eğitimi alan kişilere yönelim göstermelisiniz. Günümüzde sadece sertifika alarak bile bu işlemleri yapan pek çok yer vardır. Eğitimden kastımız bu değildir. Estetik alanında ilgili fakültelerden mezun olan kişilerden bahsediyoruz. Birde estetik işinde el becerisi çok önemlidir. En basit bir dikiş atılmasında bile yapan kişinin eli nasıl çok önemliyse estetik işi de öyledir. Tüm bu saydığımız sebeplerden ötürü işini iyi yapan uzmanları tercih etmelisiniz. Piyasada çok fazla yapan yer olduğu için fiyat çeşitliliği de çoktur. Konu hakkında daha sağlıklı bilgi almak için öncelikle meme asimetrisi ameliyatı olacağınız hekimi ve yeri seçmelisiniz bu konuda en doğru fiyat bilgisini onlar verecektir. Çünkü hem yapılacak işlemin çok fonksiyonu olabilir ve her hastaya uygulanacak olan işlem size uygulanmayacak olabilir veya bunun tam tersi olabilir. Ayrıca burada uzmanınız biçtiği fiyat da çok çeşitlilik gösterir. O yüzden ilk etapta iyi bir piyasa araştırması yapmakta yarar vardır. Şunu da hemen belirtelim ki meme asimetrisi fiyatı verilirken de öncesinde sizi muayene etmeleri gerekir. Bazı kurumlar  direkt size bakmadan toplam bir fiyat verir ki bizler bunun çok doğru olmadığı bilincindeyiz. Çünkü  herkese yapılan meme asimetrisi uygulaması teoride aynı olabilirken pratikte öyle değildir.