Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

 

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre özellikle hanımların güzellik veya sağlık amacıyla en çok yaptırdığı ameliyat meme büyütme ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatının iki farklı nedeni vardır. Birinci neden neredeyse herkesin bildiği en sık kullanılan yöntem olan, küçük memeleri büyütmek hacim kazandırmak amacı ile yapılan meme operasyonudur. İkinci meme büyütme nedeni ise hacimsiz ya da şekli bozuk olan memeleri düzeltmek yani bir nevi sağlık amaçlı yapılan bir meme operasyonudur. Meme büyütme operasyonları sadece plastik ya da estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Bu işlemlerin kesinlikle ya bir hastane ya da sağlık bakanlığından onaylı bir sağlık merkezinde, klinikte yapılması gerekmektedir. Böylece hem en temiz ve steril ortamda işlem görürsünüz, hem de emin ellerde olursunuz.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Özellikle hanımlara yapılan meme büyütme operasyonu, genellikle doğumda alınan kilolar ve bebek emzirme işlemi bittikten sonra sarkan memelere yapılır. Kilo alıp verdikçe hanımların memelerinde oluşan sorunlarda artar. Bu kimi zaman sarkma sorunu kimi zaman da şekil bozulma sorunudur. İşte tam böyle zamanlar meme büyütme operasyonu yapılmaktadır. Ayrıca göğüs duvarının zedelenmesi ya da rahatsız edici bir durum çıkması sonucunda meme büyütme operasyonu burada da yapılabilir. Meme büyütme ancak bu durumlarda yapılmaz. Bazı kadınlar güzellik amaçlı da meme ameliyatı yaptırabilirler fakat sağlık açısından saydığımızda ancak bu iki sebeple yapılabilir.

Meme Büyütme Kimler Olmalı?

Meme büyütme operasyonunu memelerini beğenmeyen ya da sağlık açısından memeleri sorun haline gelen hanımlar yaptırabilirler. Meme büyütme operasyonu aslında herkese yapılmaz. Bu operasyonu olabilmeniz için mutlaka bir estetik ya da plastik cerrahi uzmanları ile görüşüp, kontroller yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir hastalığınız ya da bu ameliyatın sizi etkileyen herhangi bir tarafı olacak ise doktorlar bunu önceden görür ve operasyonu yapmazlar. Fakat hiçbir şey de sorun yok ise bu ameliyatı sarkık memeli olan hanımlar, emzirme sonrasında memelerinde şekil bozukluğu yaşayan hanımlar, ya da güzellik amaçlı memesini büyütmek isteyen hanımlar bu meme büyütme operasyonunu yaptırabilirler. Endişelenmeye gerek yok bu ameliyatta. Ameliyatın %95’i başarılı geçmektedir.

Meme Büyütme Öncesi

İlk olarak hanımların meme büyütme öncesi bir doktora gidip tedavi süreci başlatmaları gerekmektedir. İlk olarak doktor hastalığın sebebini belirler. Memeler eğer büzükse ve küçükse kendi vücut yağı ile memeler şişirilebilir. Ya da laboratuarlarda oluşturula bir çeşit asitler yardımıyla da memeler şişirilebilir.  Meme büyütme ameliyatı öncesi genellikle memeler küçük, çelimsiz, buruşuk ve sarkık şekilde olabilir. Bunlar en belirgin özellikleri arasında yer alır meme büyütme operasyonunun. Genellikle bir ağrı ya da kızarıklık gibi bir rahatsızlık gözükmez. Sadece şekil bozukluğu gibi hanımların kendi görüntüsünü beğenmemek gibi rahatsız edici olaylar meydana gelir. Meme büyütme öncesinde mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Meme Büyütme Hazırlık Detayları

Meme büyütme operasyonu her estetik ameliyat gibi, çok ciddi bir iştir. Yapılış amaçları vardır bu ameliyatın.  En belirgin yapılış amacı ise, küçük memelere hacim kazandırmak ve dolgulu göstermektir. Bu ameliyatın hazırlık detaylarında ilk olarak bir hastanede uzmanla görüşülmelidir. Bu görüşmeden sonra eğer meme büyütme operasyonu gerçekleştirilecek ise hastanın her türlü, durumdan haberdar olması için oluşabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verilmesi gerekir. Daha sonrasında hastaya lokal anestezi uygulanarak ameliyathaneye alınır. Hastanın memeleri sterilize edildikten sonra memenin büyüklüğüne göre ya kendi vücudundan gelen yağ ile yapılır ya da botoks ta olduğu gibi laboratuarda üretilen asitler ile yapılır. Ameliyat bittikten sonra hastanın bolca dinlenmesi önerilir. En geç 2 haftaya kadar hasta eski sağlığına kavuşacaktır.

Meme Büyütmede Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme büyütme implantları  meme kanserinin ya da meme büyütme için kullanılan implant çeşitleridir. İki tane implant çeşidi vardır. Bunlardan en sık kullanılanı ise, silikon implanttır. Silikon ile birlikte meme kişinin isteğine göre şekillendirilir ve büyütülür. Bu yöntem en çok kullanılan implant yöntemidir. Bunun dışında süngere benzeyen implant çeşitleri vardır. Bunlar kesinlikle en ağır zamanlarda kullanılırlar. Hatta öyle ki bazen bunların varlığı bile unutulur.  Genellikle her iki implant da tıpta kullanılır fakat birisi çok birisi az. Bu ameliyatta ne olursa olsun, düzgün sonuçlar elde etmek için kesinlikle işin ehli kişileri bulmak gerekmektedir.

Göğüs Büyütmede Kullanılan Silikonlar

Göğüs büyütmede ya da daha bilindik adıyla meme büyütme de kullanılan silikonlar genellikle alerji yapmaz ilk olarak bunu söylemek gerekir. İşinin ehli olan uzman doktorlar kişilerin istedikleri gibi bir meme yapmaktadırlar. Göğüs büyütmede kullanılan silikonlar 3 çeşit’e ayrılmaktadır.

 1. Şekil Yönünden:
 • Damla protez
 • Yuvarlak protez
 1. İçerik Yönünden:
 • Silikon içerikli
 • Serum fizyolojik içerikli ( salin )
 1. Yüzey Yapısı Yönünden:
 • Pürtüklü yüzey
 • Düz yüzey

Yukarıda yazılanların hepsi silikon çeşitleridir. Doktorunuz size en uygun olanı bulup, istediğinize göre hareket edecektir.

Meme Büyütme Sonrası

Meme büyütme sonrası genellikle kol altında ya da meme kısımlarının orada küçük şişlikler ya da kızarıklıklar oluşabilir. Bu her estetik operasyonda meydana gelebilecek bir şeydir. Bu zamanlarda endişelenmek yersizdir çünkü, genellikle bu kızarıklık ya da şişlikler en fazla 48 saat sürmektedir. Bunun yanı sıra ameliyattan sonra vücudu dinlendirmek ve doktorun verdiği tedaviyi uygulamak sizin iyileşmeniz açısından en iyisi olacaktır. Ameliyattan sonra 1 hafta içinde meme büyütme operasyonu kendini belli eder ve memelerinizin eskisinden de iyi olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.  Bu operasyon dolgu ya da botoks gibi olmadığından dolayı, bunlardan daha uzun süre kalıcı olacaklardır.

Meme Büyütme Sonuçları Nelerdir?

Meme büyütme operasyonunun sonuçları arasında genellikle çok kötü şeyler yoktur. Hatta bu operasyon hiçbir olumsuz sonuç doğurmamaktadır.

 • Meme büyütmenin sonuçları arasında ki en bilindik olan sonuç memenin pürüzsüzleşmesidir.
 • Meme büyütme operasyonunun en belirgin sonuçlarında bir tanesi de memenin bozulmuş bir şekli var ise bu tamamen düzeltilir.
 • Meme kanserinin önüne geçilebilecek müdahaleler yapıldığından meme kanseri olma riskiniz de azalacaktır.
 • Memeleriniz daha dolgulu olacaktır.
 • Memelere yapılan operasyon dolgu gibi geçici olmadığı için, memeler çok uzun süre sık, güzel, dolgun ve diri gözükecektir.

Yukarıdakiler meme büyütme sonuçlarının neredeyse hepsidir. Bu ameliyattan sonra memnun kalmayan kişilerin sayısı neredeyse parmakla sayılacak kadar azdır.

Meme Büyütme Riskleri Var Mıdır?

Meme büyütme ameliyatının çok az riskleri vardır. Bu riskler ancak ve ancak çok ciddi bir sağlık sorununuz var ise risk teşkil eder. Böyle bir durumda zaten doktorunuz bu operasyonu yani meme büyütme operasyonunu yapmayacaktır. Risklerinin arasında sadece kanser vardır. Bu da ancak tedavi ile çözülebilir. Tedavi edilip ameliyat daha sonra yapılır.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme veya diğer estetik ameliyatların herhangi bir fiyat aralığı yoktur. Bu tamamen kişinin hastalığı ve hastalığının ne denli olduğuna bağlıdır. Bu ameliyat hastane den başka kliniklerde de yapıldığı için meme büyütme operasyonunun belirli bir fiyatı yoktur.