Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Farklı sebeplerle normal boyutundan daha büyük ölçülerde olan ve sarkmış bir görüntüye sahip olan meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) vücudu ve kişi özgüvenini olumsuz etkileyerek psikolojik sorunlar meydana getirebilmektedir.

Normal boyutlardan farklı memeye sahip olan kişilerde; omuzlarda sütyen izleri, meme altlarında pişik gibi fiziksel olarak rahatsızlık veren faktörler mevcuttur. Meme küçültme ameliyatında hedef meme boyutunu normal ölçülere indirerek, meme başını uygun konumuna getirmek ve memeye uzun süre formunu koruyacak estetik bir şekil kazandırmaktır.

Ameliyat öncesinde mamografi, MR, ultrasonografi gibi tetkikler ve gerek duyulduğunda genel cerrah tarafından meme muayenesi uygulanarak değerlendirme yapılır. Meme küçültme ameliyatlarının işlem yapılan bölgede en az iz kalacak şekilde uygulanması plastik cerrahların önceliklerinden biridir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde bir çok unsur değerlendirilmektedir. Beden yapısı, meme dokusunun meme bezi ve yağ içeriği, meme başı ve meme alt kıvrımı arasındaki mesafe farkı, kalça ve omuz ölçüleri gibi unsurlar değerlendirilerek meme küçültme ameliyatının uygulanabilirliğine karar verilmektedir.

Meme Küçültme Nasıl Yapılır ?

Ameliyat süresi ortalama olarak 3-4 saat sürebilmektedir. Ameliyathane koşullarında uygulanarak, uygulama işleminden sonra hasta 1 gece hastanede yatırılır. Ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkılabilir. Yeni ölçülerde kullanılan sütyen önem arz etmektedir. Balensiz sütyen önerilmektedir. Ameliyat izleri ameliyat işleminden ortalama olarak bir yıl sonrasında ten rengine dönerek son halini alır.