Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Post bariatrik cerrahi  işlemi tek seferde çok fazla kilo veren kişilerde yağ dokularının hızlı erimesi sonucunda vücutlarında oluşan sarkmaya bağlı kötü görünümlerin tedavi edilmesinde kullanılan bir tedavi şeklidir.  Bu yöntemle birlikte zayıflama esnasındaki vücut sarkıklıkları, sıkılaştırılır ve istenilen kusursuz bir görünüm sağlanmaya çalışılır. Post bariatrik cerrahi işlemiyle beraber bireyler hem kilo verdikleri zaman oluşan görüntüyü yok eder hem de kendilerine olan özgüvenlerini tazelerler.  Günümüzde tıp teknolojisinin gelişimiyle birlikte artık yapılan cerrahi işlemler acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir.  Post bariatrik cerrahi işlemlerinde vücuttaki sarkmalar aşırı dereceye ulaştıklarında tamamen yok olmayabilir fakat izleri dışarıdan bakıldığında korkutucu bir görünüme sahip olmayacaktır.

Obezite hastalığına sahip bireyler de post bariatrik yöntemi ile  vücudundaki fazla kilolardan kolay bir şekilde kurtulabilme şanslarına sahip olmaktadırlar.  Vücutta hızlı ve sağlıksız bir şekilde kilo verildiğinde öncelikle karnın yatay ve dikey alanlarında daha sonrasında bel, popo alanlarında, bacaklarda, meme bölgesinde her iki koldada, sırtta ve boyunda form bozuklukları meydana gelmektedir. Özellikle obezite gibi hastalıklarda kilo verme  durumlarında oluşan sarkmalar tam da post bariatrik cerrahinin tedavi alanlarından birisidir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post bariatrik cerrahi günümüzde genç nesillerde çok fazla görülen bir sorunun çözülmesini sağlıyor.  Hareketsiz yaşam tarzının artış göstermesi, telefon ve bilgisayar başlarında geçirilen vaktin çok uzun sürmesi  başta genç kitlenin çok fazla kilo alımını ve obezite hastalığını kaçınılmaz bir durum haline getirmektedir. Bariatrik cerrahide kişinin öncelikle vücut kitle endeksi hesaplanır ve gereken işlemler bu değerler üzerinden yürütülür.  BMI(vücut kitle endeksi)  değeri 40  veya aşırı kilo alımı, şeker ürünlerinin tüketilmesi ya da çeşitli vücut hastalıklarının yaşanmasına bağlı olaran BMI değeri 35 olan kişiler için mide bölgesine cerrahi işlemin uygulanması doğru bir tercih olmaktadır.   Bu işlemlerden en bilinenleri ise mideye kelepçe taktırma ve gastrik bypass işlemleridir.  Yapılan bu işlemlerin sonrasında hastanın iştah durumu azalacak, dolayısıyla yedikleri besin miktarı azalacağından hızlı bir şekilde kilo vermesi sağlanacaktır.

Bariatrik cerrahi işleminden geçecek olan hastalar için kesinlikle bilinmesi gereken tek şey hayatının artık eskisi gibi olamayacağı ve beslenme tarzına çok fazla dikkat etmesi gerektiği olacaktır.  Diyetisyenin öncülüğünde hazırlanan besinler az miktarda ve öğün sayısı arttırılarak kullanılmalıdır.  Tedaviden sonra besinler çok fazla çiğnenerek , az miktarda karbonhidrat , çok miktarda protein şeklinde tüketilmelidir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Post bariatrik cerrahi işlemi vücudun belirli bir bölgesinde aşırı kilo vermeye bağlı olarak oluşan sarkmaların engellenmesi için gerçekleştirilen bir operasyondur.  Diğer vücut toparlama ameliyatlarına göre biraz daha farklılık göstermektedir. Vücutta kaybolan yağ miktarı fazla olduğundan çok fazla deri vücuttan çıkarılmalıdır böylece vücut istenen dengeye ulaşmaktadır.  Özellikle karın, kollar ve bacaklar en fazla toplanmaya ihtiyaç duyulan bölgelerden bazılarıdır.  Göğüs bölgesindeki derinin toparlanabilmesi için göğsü dik tutması için alt bölgeye bir implant yerleştirilerek desteklenir.  Karın bölgesinde ise boşalan ve sarkma yapılan deri kesilerek vücutta germe işlemleri yapılarak düzeltilir.  Yapılan bu işlemler hastanın isteğine bağlı olarak tek ya da iki ameliyatta gerçekleştirilebilir.  Popo bölgesinde ise yine hastanın isteğine bağlı olarak düzleştirme işlemleri için implant ya da kesi uygulamaları yapılabilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Post bariatrik cerrahi işlemi  ilk olarak belirli bir yöntemi kullanarak zayıflamay çalışan kişiler üzerinde uygulanabilmektedir. Örneğin diyet, spor ya da obezite cerrahisi programlarıyla çok fazla kilo veren ve vücut sarkmaları yaşayan kişiler.  Bunun dışında vücudunun herhangi bir bölgesinde ( kollar, bacaklar, sırt, boyun, bel , karın, bacaklar)  sarkmaların görülmesi ve bu durumun hastayı şikayetçi olma seviyesine kadar getirmesi  obezite tedavisi alan bir bireyin kilosunun belirli bir hedefte kalması amaçlanmaktadır. Sağlıklı bir kilo verilebilmesi için bu süre yaklaşık olarak 6 ay ila 18 ay aralığında değişmektedir. Kilo verme aşamasında vücudun ihtiyaç duyduğu protein bol miktarda alınmalıdır. Post bariatrik işlemi için vücudunun kilo oranının ve proporsiyonunun hazır olması gerekmektedir.

Ameliyat işlemleri başlamadan önce son kararı hastanın vermesi beklenmektedir. Hangi bölgesinden şikayetçi olduğu ve nasıl bir işlem yaptırılması gerektiği hastanın inisiyatifindedir.  Ameliyat işlemleri hastanın istediği durumlarda birden fazla bölge üzerinde de uygulanabilme imkanına sahiptir. Fakat bu bölgelerin birbirleriyle orantılı bir şekilde uyum göstermesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse  memelerde sarkma şikayetiyle gelen hastanın aynı zamanda kol sarkmaları da düzeltilebiliyor. Ya da sırt germe işlemleri yapılırken aynı zamanda meme kaldırma işlemleri de yapılabilmektedir. Bacaklarda bulunan vücut sarkmaları için bacak germe, yüzde bulunan sarkmalara bağlı olarak da yüz germe işlemleri yapılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Öncesi

Post bariatrik cerrahi  işlemi öncesinde birey kendisini ameliyata hazır bir hale getirmelidir. Diyetisyen eşliğinde ya da kendi başına beslenme programları uygulayarak işlem öncesinde bir vücut dinlendirmesi yaparak cerrahi işlemin daha sağlıklı geçmesi sağlanmalıdır. Karbonhidrat alımlarını azaltmalı, bol bol sıvı tüketimi yapmalı, protein alımlarını arttırmalı, yapabiliyorsa sportif etkinlikler yapmalı , öğünlerini sıklaştırmalı fakat öğünlerinde çok fazla çiğneyerek az miktarda besin tüketmelidir. Bunun dışında sigara ve alkol tğketimini de cerrahi işleme kadar bırakmalıdır. Ameliyat işlemi öncesinde hasta  germe yaptıracak bölgeyi kendisi belirlemektedir. İlgili uzman hekime ameliyat hakkında detaylar vererek bilgilendirmelidir. Karın, kollar, bacaklar, boyun, göğüs, popo gibi şikayetçi olduğu bölgelerden bahsetmeli ve kaç seans sonucunda işlemin tamamlanacağını bildirmelidir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası

Post bariatrik cerrahi işlemi hasta üzerinde ağrı veya acı bırakan bir işlem değildir. Ameliyat esnasında anestezi işlemleri uygulandığı için işlem bitiminde hastanın hiçbir hissiyatı olmayacaktır. Ameliyat sonrasında hasta rahatsız olduğu bölgelerdeki ( karın, meme, popo, kollar,bacaklar vb.) sarkıkların gözle görülemeyecek şekilde azaldığını farkedecektir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise artık bundan sonraki yaşamında beslenmesine olduğundan daha fazla dikkat edeceğidir. Kötü beslenme alışkanlıkları , az çiğneme gibi işlemlerden kaçınmalı ve midenin kolay sindirebileceği yiyecekleri tercih etmelidir.

Vücut Geneli Uygulama

Post bariatrik cerrahi  işlemi vücut genelinde uygulanabilen bir işlem olması hastaların memnuniyetini arttıracak bir etmendir. İstenilen her sarkma bölgesinde uygulanan post bariatrik cerrahi işlemleri hastanın belirlediği şekillerde uygulanmaktadır. Vücudun belirli bölgeleri seçilerek kaç seans üzerinde germe işlemlerinin yapılacağı belirlenerek hasta ameliyat işlemlerine hazır hale getirilir.

Etkili Kilo Verme

Post bariatrik cerrahi  işleminde etkili kilo verilebilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Özellikle obezite hastalıklarında bu durumun süresi de uzayabilmektedir. Normal de 3-4 ay aralığında verilmesi beklenen kilolar obezite gibi hastalık durumlarında ise 6 aydan 18 aya kadar sürebilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Post bariatrik cerrahi işlemlerinde ücretler bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bunlar:

  • Birden fazla bölgenin işleme alınması
  • Çok fazla deri miktarının vücuttan dışarıya atılması ya da kesilmesi
  • Seans sayısını arttırarak işlem yapılacak olan bölgelerin çeşitlendirilmesi

Bu işlemler düşünüldüğünde bariatrik cerrahi fiyatları her kliniğe ve yaptırılan hekime göre değişiklikler göstermektedir.