Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sekonder Rinoplasti

Sekonder Rinoplasti

Çevremize şöyle bir baktığımızda, arkadaşlarımız veya akrabalarımız arasında, ünlülerde bu operasyonu geçirmesine rağmen mutsuz olan, nefes alamadığı için tekrar bıçak altına yatan pek çok kişiyi görebiliriz.
Bu durumun giderilmesi için de kişi ikinci bir ameliyata girer. Bu ameliyat neticesinde nefes alma sorun tam anlamıyla çözüme kavuşturulur. Bundan farklı olarak bir de ilk ameliyat sonrası bir takım travma sorunları oluşabilir. Burun şeklinde düzensizlikler çıkar ve bu yüzden de ikinci bir ameliyat gerekebilir.
Sekonder rinoplasti, primer rinoplastiden (ilk burun estetiği) çok daha karmaşık bir ameliyattır. Çünkü;
• Yeni ameliyat edilecek bölgede ciddi skarlar olabilir. Bu skarlarda yapılacak müdahaleleri zorlaştırır.
• Dokularının dizilimi bozulmuş, birbiri içine girmiş olabilir.
• Burun çatısının ana bileşenlerinden biri olan kıkırdakların yapısı bozulmuş ve miktar olarak azalmış olabilir.
• Ayrıca pirimer rinoplastide burun içinden bazı kıkırdaklar kullanılabilir fakat sekonder rinoplasti için gereken bu kıkırdaklar tükenmiş olabilir.
• İlk ameliyatta deriden hiçbir fazla doku çıkarılmamış olsa bile kıkırdak ve kemik eksikliklerine adapte olmak için burun derisi de kısalabilir.
• Hasta, sekonder rinoplasti muayenesine hayal kırıklığına uğramış ve beklentileri daha yükselmiş olarak gelebilir. Bu durumda genellikle daha önce yaşadıkları şeyleri bir kez daha yaşamak istemezler. Bu ameliyatı yapacak doktorlar birinciden çok daha dikkatli hareket etmek zorundadırlar, hata yapma veya eksik bırakma şansları yoktur. Bu da doktorları zorlayan bir durumdur.
• Sekonder rinoplastide birkaç parametrede düzeltme yapmanın dışında eksiklikleri gidermek de gerekir.
• Öncelikle skarlar eğer görünür durumdaysa bunların düzeltilmesi gerekir.
• Burun kemiğinin fazla alınmasına bağlı olarak burun sırtında ciddi çökmeler olabilir ve burun sırtı ters V şeklini alabilir.
• Burun uç kısmında, burun kenarlarında, burnun sırtında ya da burnu ayakta tutan septum dediğimiz iç çatıda kıkırdak eksiklikleri olabilir. Ayrıca burun deliklerinde asimetriler olabilir. Bu bölgelerdeki eksik kıkırdaklar burnun anatomik yapısına ve şekline uygun olarak yeni kıkırdaklarla düzeltilmek zorundadır.
• Eksik kıkırdakları yerine koymak için; eğer kalmışsa burnun iç kısmındaki septum dediğimiz kıkırdak çatıdan, yoksa daha pratik olan kulak kıkırdağından, eğer çok fazla eksiklik varsa kaburga kıkırdağından kıkırdak alarak tamamlamak gerekir. Kullanılacak kıkırdaklar özenli bir şekilde alınırsa o bölgede bir eksiklik yaratmaz.

İlk ameliyatımdan daha mı ağrılı olacak?

Sekonder rinoplasti ameliyatının zorluğu veya kolaylığı ikinci olarak yapılacak olan işlemin büyüklüğü ile ilgilidir. İlk ameliyatta oluşan ağır kemik deformiteleri revizyon ameliyatlarının zorluk derecesini arttırmaktadır. Burunda kemiğe yapılan müdahaleler ameliyat sonrası ağrı oranını da arttırmaktadır. Ancak küçük deformitelerde uygulanan işlemler de anormal ağrılar oluşmaz bu dönem kısa sürede atlatılabilir.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
• Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
• Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur.
• Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
• Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
• Operasyondan yaklaşık iki saat önce hastanede olunmalı.
• Odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

İyileşme Süreci

Burunda yapılan operasyona bağlı olarak ya hasta aynı gün taburcu edilir, yada hasta bir gece hastanede kalır.
Ameliyat sonrasında 3-4 saatlik Hiloterapi maskesi sayesinde yüzde şişlik, morluk ve ağrı, eski buz uygulamalarına göre çok daha az olmakta. Soğutma işlemi 15-20 derece arasında sabit tutulurken uygulama sırasında kullanılan maskeler sayesinde hastalarımız oldukça rahat etmekte.
İlk gün yüze soğuk uygulama(Hiloterapi ilk 3-4 saatlik uygulama ve sonrasında soğuk kompres) ve ağrı kesiciler verilerek hastamız rahatlatılır.
Operasyon sonrası bir hafta yatarken başınızın yüksekte olması(iki yastıkla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önemlidir
Operasyondan 4 gün sonra eğer delikli silikon splint(burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır, ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirisiniz.
Operasyondan 2-3 gün sonra şişlik ve morluğun en fazla olduğu dönem oluşabilir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür
Operasyonda 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır.
Operasyondan yaklaşık 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz
Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir
Lens kullanımı operasyondan 3 gün sonrası, hafif çerçeveli gözlük kullanımı 1 ay sonrası, güneş gözlüğü gibi ağır çerçeveli gözlük kullanımı 3 ay sonrası gibi başlanabilinir.
Eğer nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve deviye septumada müdahale edilmişse operasyondan bir kaç ay sonra burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır.
Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyonda iki hafta sonra yapabilir, operasyondan sekiz hafta sonra yüzmeye başlama zamanı olabilir.
Üçüncü haftadan sonra operasyonun, burnunuza verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.
Burun son şeklini yaklaşık 6 ay -1 yıl civarında alır.