Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Uyluk Germe

Bacakların iç tarafındaki gevşeme, deride dalgalanma ve düzensizlikler kadınları en çok rahatsız eden sorunlardandır. Kilo alıp verme, egzersiz yapmama ve yaşlanma ile iç bacaklarda oluşan gevşeme hızlanır. İç bacak sorunları estetik problemlerin yanı sıra yürürken sürtünmeye yol açarak da hastaları rahatsız eder. Oldukça ince cilt yapısı nedeni ile düzeltilmesi zor bir bölge olan iç bacaklara yönelik çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Uyluk Germe nedir?

Uyluk Germe uylukların üst ve iç tarafında oluşan deri bolluğu ve yağlanmanın giderilmesidir. Bacakta bir miktar incelme sağlasa da etkisi esas olarak uyluğun iç tarafı ile sınırlıdır.

Uyluk Germe ameliyatları kimlere yapılır?

Uyluk germe ameliyatları genelde 40 yaş üstü kadınlara yapılır. Özellikle kilo alıp vermeler sonrasında uylukların iç ve üst taraflarında oluşan gevşeme artar. Bazı cilt tipleri gevşemeye eğilimlidir. Bu tip hastalarda sorun daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda problem sadece ciltteki gevşeme iken, bazılarında yağ fazlası da vardır.

Uyluk Germe ameliyatları nasıl yapılır?

Cilt bolluğu çok az olan zayıf hastalarda kasıkların iç tarafında yatık bir iz bırakacak şekilde deri fazlası çıkartılır ve gerilerek dikilir. Deri bolluğu fazla olan ve yağlanması olan hastalarda bu yöntemin uygulanması izin uzamasına, zamanla aşağıya doğru kaymasına ve bunun da cinsel organı deforme etmesine yol açar. Bu nedenle hastaların büyük bölümünde deri fazlası dikey bir iz bırakacak şekilde çıkarılır. Öncesinde uylukların iç kısmına Liposhaping yapılır. Dikey kesi, bacağın iç tarafında kalacak şekilde, kasıkların iç tarafından dize doğru inecek şekilde yerleştirilir. İz hasta ayakta durduğunda karşıdan gözükmez.

Uyluk içleri yalnız Liposhaping ile düzeltilemez mi?

Bu bölgede cilt çok incedir ve gevşektir. Liposhaping tek başına uygulandığında gevşeme artar. Liposhaping sadece genç ve gergin ciltli hastalarda, sınırlı miktarda uygulanabilir. Liposhaping sırasında radyofrekans uygulanması cildi sıkılaştırarak dalgalanma riskini azaltır.

Uyluk içlerine ameliyatsız bir çözüm yok mu?

Düzenli spor yapmak ve kilo almamak tüm vücut için olduğu gibi uyluk içlerinde de yararlıdır. Bu bölgedeki cildin sıkılaştırılması için lenf drenajı ve radyofrekans uygulamaları da etkilidir.

Uyluk Germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Uyluk Germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesinde ve sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

 Uyluk Germe ameliyatında da tüm ameliyatlarda olduğu gibi 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durulmalıdır.

Kullanılmaması gerekenler ilaçlar:

Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler

(ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir).

Ginseng, Ginko Biloba, CO-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,

Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler ve tüm zayıflama ürünlerinin tüketimi 7 gün önce durdurulmalıdır.

Uyluk Germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Uyluk Germe işlemi yaklaşık 1-2 saat kadar sürmektedir.

Uyluk Germe ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. İlk 2 gün dikişlerin üzerinde bandaj olur. İki gün sonra hastalar banyo yapabilir. Dikişlerin tümü cilt altında olduğundan dikiş alınmasına gerek yoktur. İlk 3 hafta hastaların fazla ayakta kalmaması ve yürümemesi gerekir. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir.

Uyluk Germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Germe işlemi sonrasında yaşlanma süreci devam eder ve uyluklarda bir miktar gevşeme olur. Kilo alıp vermeler bu süreci hızlandırabilir. Ancak hiçbir zaman ilk haline geri dönmez. Hastaların cerrahi ile alınan sonucu koruyabilmek için kilolarına dikkat etmeleri, düzenli spor ve cilt bakımı yaptırmaları önemlidir.

Uyluk Germe ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Uyluk Germe ameliyatları ağrılı mıdır?

Uyluk Germe ameliyatları ağrılı değildir. Ancak yara sorunu yaşamamak için hastaların ameliyat sonrası bir süre hareketlerini kısıtlamaları gerekmektedir.

Uyluk germe ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Uyluk Germe yatık izle yapıldığında yaralarda açılma, bacakta uzun süren şişlikler, zamanla izlerin genişlemesi ve aşağıya kayması gibi sorunlar yaşanabilir. Ancak en can sıkıcı problem vajinada oluşabilecek şekil bozukluklarıdır. Özellikle hasta bacaklarını açtığında yara izi vajina dudaklarını dışarı doğru açabilir. Bu nedenle dikey izle yapılacak uyluk germeler tercih edilmelidir. Dikey izdeki en büyük sorun yara izleridir. İzler bacakların iç tarafında kaldığından karşıdan bakışta görünmezler. Sorunsuz iyileştiğinde 6 ay sonra izler büyük oranda silikleşir, ancak hiçbir zaman tam olarak yok olmazlar. Hastalar iz konusunda mutlaka uyarılmalıdır. İzleri saklamak amacı ile bazı hastalar ileri dönemde dövme yaptırmaktadırlar.