Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yanak Dolgusu

Yüzümüzde bilindiği gibi yanak dışarıdan görünen göz, kulak, burun ve çene kemiğinin üstüne kaplayan etli bir kas dokusudur yüzün yan taraflarını oluşturmaktadır. Bunun ile birlikte tabi ki dış görünüşü ve şekli ile birçoğumuzun en fazla önem verdiği yüz görünüşümüzün oluşmasını sağladığını hepimizi biliyoruz. Bazı durumlarda gerek görülmesi sonucu yanak dolgusu yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır işte bu gibi durumları ve yanak dolgusunu sizlere aktarmaya çalışacağız. Yanak görüntüsü kişinin yüz yapısına göre ve yaşa göre değişiklik gösterdiğini belirtmek isteriz bazı durumlarda ve yaş ilerledikçe kişilerin tercih ettiği yanak dolgusunun yapılmaktadır. Yaşanılan olumsuz kazalar sonucu, doğuştan meydana gelmiş olan yüz bozukluğu ve yaşlılığa bağlı yüz kırışıklıkları gibi birçok nedenlerden dolayı yanak dolgusu yapmaya gerek duyulmaktadır.

            Yanak dolgusunun bir estetik olarak yapıldığını ve nasıl uygulandığını sizlere şöyle açıklayabiliriz tabi ki öncelik ile yapılacak işlemler içerisinde sizlere ne gibi işlem uygulanacağını uzmanların karar vereceğini belirtmek gerekir. Ameliyatsız uygulanan ve en çok talep edilen yanak dolgusu işlemi yüzümüzde etkileyici bir görüntüye sahip olmak, belirgin ve elmacık kemiklerinin daha dolgun ve forumda görünmesi, zayıf, çökmüş, kırışıklıkların azaltılması, bir yüz görüntüsünden kurtulmak adına daha iyi bakımlı yüz görüntüsüne sahip olmak için yanak dolgusu çok fazla tercih edilmektedir. Uygulamasının kolay olması ve kısa sürede iyi sonuçların alınmasının da bunda etkisi oldukça fazladır.

Yanak dolgusunun nasıl yapıldığını ve nasıl bir işlem olduğunu şöyle açıklayabiliriz sizlere oldukça kolay olması ve kısa sürmesini göze almak gerekir bunun ile birlikte. Cerrahi bir işlem olarak bakmamak gerekir yapılan işlem enjekte işlemi olduğu için yüzdeki sorunların çok kolay, pratik olarak çözülmesine neden olmakta. Yanak dolgusuna başlamadan önce yapılacak işlemlerin ne kadar süreceğinin ve kullanılacak malzemelerin neler olduğu tabi ki estetik plastik cerrahlarının uygulamasının önemli olduğunu belirtmek gerekir. Yapılacak işlemlerin 15 veya 30 dakika kadar sürmesi yüz yapısına ve cilt yapısı olduğu kadar ne gibi yöntemlerin uygulanacağına bağlı olmaktadır. Bütün bu işlemler öncesi yapılan hazırlıklar içersin de kişinin fotoğraflarının çekilmesi ve yanak üzerinde yapılacak işlemlerin bu yöntem ile karar verilmesi ve sizlere gerekli tavsiyelerin uzmanlar tarafından verileceğini bunun ile birlikte kaç seans yanak dolgusu uygulaması yapılacağını en iyi kararlar ile tarafınıza bilgi verilecektir. Bütün bunlar kişilerin yüz yapısına uygulanacak işlemlere göre değiştiği için de yanak dolgularının kişilere göre değişiklikler ve farklı uygulamaların da meydana geldiğini belirtmek gerek

Aklınıza şu soru gelebilir yanak dolgusu kimlere uygulanabilir yanak dolgusu özel bir enjekte işlemi olduğunu belirtmek de fayda vardır bu neden ile belli bir yaş sınırı olmayan estetik bir işlem olduğunu hatırlatmak isteriz. Erkek veya kadın ayrımı yapılmadan uygun olması halinde herkes uygulanmaktadır sadece fiziksel özelliklerinin bu uygulamaya uygun olmasının söz konusu olması gerekmektedir.

            Yanak dolgusu öncesinde tabi ki işlemlerin yapılması söz konusu olabilmektedir bunları kısaca sizlere şöyle aktarabiliriz. Öncelik ile kullanılacak maddelere alerjinin olup olmadığına yönelik yapılması gereken testleri mutlaka uygulamak gerekmektedir buda her hangi bir sıkıntının yaşanmaması için önem taşımaktadır. Güvenli uygulamalar ve kullanılan malzemeler sonucunda çok düşük risk taşıdığını belirtmek gerekir. Bu neden ile işlem yapılmadan önce gerekli araştırmaların en ince detaya kadar araştırmak daha sağlıklı sonuçları almanızı sağlayacaktır. İşlem öncesinde sizlere verilecek olan listede yapmanız gereken önemli durumlar aktarılacaktır. Bunun ile birlikte kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmesi, alkol alınmaması, işlem öncesi ve sonrası size önerilenlerin dışında masaj yapılmaması ve duşu işlemden 3 saat kadar önce alabilirsiniz işlem sonrası doktorunuzun söylediği süre içerisinde duş almamak gerektiğini belirtmek isteriz. Uyku sırasında mümkün olana bir diğer konuda sırt üstü yatmak gerektiğini hatırlatmak isteriz.  Yanak dolgusunda uygulanan hyaluronik asit bilindiği gibi aynı zamanda cildin kendisini yenilemesini de sağlamaktadır ve cilde enjekte edilmesi ile birlikte 15-25 dakika içerisinde etkisinin göstermeye başlaması cildin gerilmesi ile kendisini belli etmektedir.

            Yanak dolgusu sonrası neler olur ve yapılması gerektiğini bilmenizde faydası olacaktır tabi ki öncelik ile sert ve tahriş edecek dokunmalar masajların yapılmaması gerekir bunun ile birlikte meydana gelen şişlik ve ödemler için doktorların söyleyecekleri uygulamaların dışına çıkmamak da faydası olacaktır. Meydana gelen şişlikler ve ödemlerin 24- 48 saat içerisinde geçmesi söz konudur tabi ki bu daha fazla yapılan uygulama ve işlemlere bağlı olduğunu belirtmek gerekir bu neden ile herkes de aynı durum söz konusu olmaya bilir. Ortaya çıkması çok nadir olması ile birlikte sorunların kolayca tedavi edilebileceğini belirtme isteriz. Tabi ki 48 saat sonrası istediğiniz yüze sahip olmanın vereceği mutluluğu da göz ardı etmemek lazım. Tabi ki kullanılan enjektör nedeni ile meydana gelen hafif ağrıların birkaç gün sonra tamamen geçmesi nedeni ile yapılacak olan tavsiyelere uymanız önem taşımaktadır bu neden ile mümkün oldukça ilk 48 saat dikkat etmek gerekir.

            Yanak dolgusunun ne kadar kalıcı olduğunu merak edenlere şunu söyleyebiliriz genelde doktorlarınızın yapacağı işlemler ile bu süreler değişse de çoğunluk ile 8 -12 ay arasında sürenin değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekir. Bu neden ile gerek görülmesi halinde yenilenmesine cerrahların karar vereceği bir konu olduğunu belirtmek isteriz.

Yanak dolgunun acaba yan etkisi ve zararları var mı dır dır diye mutlaka aklınıza sorular gelmesi gayet normaldir. Tabi öncelik ile işlemi yapacak olan uzmanın ve kullanılacak malzemelerin kaliteli olması önem taşımaktadır burada çok dikkatli uygulama yapılmasının önem taşıdığını belirtmek gerekir. Bunun dışında çok nadir olarak kişinin cilt yapısından dolayı meydana gelebilecek alerji ve biraz geç iyileşme yani şişkinliğin inmesi söz konusu olabilmektedir. Cilt ve dokular ile uyumlu olması nedeni ile uzun süreli sıkıntıların ortaya çıkması söz konusu değildir bu gibi durumlar ile karşılanması sonucu doktorların uygulayacakları tedaviler sonucu olumlu sonuçların kısa sürede alınacağını söylemekte faydası olacaktır. Genelde Sağlık bakanlığı izinli malzemelerin kullanıldığına dikkat edilmesi halinde sorunlar ile karşılaşmanın imkânsız olduğunu söyleyebiliriz. Yanak dolgusu işlemlerinin gerçekleştirilmesi sadece estetik olarak bakmak doğru olmaz çünkü yapılacak işlemler hakkında yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olunması, dolgu maddelerinin ve uygulanacak yöntemleri hakkında yeterli bilgi sahibi olarak uygulanması sorunları yaşamamanız içinde önem taşımaktadır

            Yanak dolgusu fiyatların da işlemlerin uygulanacak olan kliniklere göre farklı fiyatlar ile gerçekleştirilmektedir genelde 4,000 TL olarak bir fiyat belirleme de tabi ki her poliklinik ve cerrahlar kendi bünyelerinde farklı seçenekler ile farklı fiyatlar uygulayabilmektedir. Bu neden ile sadece fiyat olarak araştırmak önemli değil önemli olan işlemin uygulanacağı yer ve uygulayacak olan cerrah olduğunu sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. Fiyatın değişmesinde bilindiği gibi çözülecek madde veya çözülmeyecek madde gibi farklı işlemler, özelliklerin edeni ile fiyatların değişmesinde etkisi olduğunu göz önüne almak gerekir. Her zaman yapılacak işlemlerin şekline göre fiyatlarda farklılık gösterebilme nedenlerini unutmamak gerekir belli bir fiyat üzerinden işlem yapılmamaktadır.