Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz Dolgusu

Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu  işlemleri yüz bölgesinde bulunan çizgi ve kırışıklıkların azaltılması ya da yok edilmesi , dudak dolgunlaştırma ve büyütme işlemleri ,  yüzün daha hacimli ve kusursuz görünmesini sağlamak amacıyla yapılan tedavilerin tümüdür. Yüz dolgusu  işlemi cerrahi bir işlem olmayıp  minimal seviyelerde uygulanabilen estetik bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.  Dolgu işlemleri küçük bir enjektör yardımıyla dolgu malzemesinin yüz bölgesine enjekte edilmesiyle birlikte kırışıklık ve çizgilerin yok edilerek kusursuz bir görünümün oluşmasını sağlar . Aynı zamanda yüz bölgesinde oluşan yaraların tedavilerinde,  fazla makyaj yapılmasına bağlı olarak oluşan yüz çukurlarının giderilmesinde, ince dudak yapısından şikayetçi olanların dudak yapısını kalınlaştırmakta ve dolgunlaştırmakta,  yanakların daha şişkince ve belirgin olmasında,  yaşlanmaya bağlı olarak yüzdeki sarkmaların ve bozulan elastik yapının düzeltilmesinde ve yüze estetik bir hacim kazandırılmasında yüz dolgusu işlemi tercih edilmektedir.

 

Yüz Dolgusu Kimlere Yapılır?

Yüz dolgusu  işlemi basit bir estetik işlemdir.  Bu işlemi yaptıran kişiler genellikle şu kişilerdir:

 • Yüz hatlarının elastikiyetini kaybeden ve sarkmalar yaşayan kişiler
 • Mimiklerin çok fazla kullanılmasına bağlı olarak alın, göz çevresi, dudak kenarlarında kırışıklık yaşayan kişiler
 • Dudak dolgunluğunu ve büyüklüğünü arttırarak çevresindekilere daha kusursuz bir şekilde görünmek isteyenler
 • Yüzde bulunan kahverengi renkli benleri oluşan kişiler
 • Fazla güneş ışınlarına maruz kalıp güneş yanıkları oluşan kişiler
 • Çok fazla çilleri bulunan kişiler
 • Yüz proporsiyonunu (göz, alın, dudak, kaş, alın) dengelemek ve eşit olmasını isteyen kişiler bu tedaviyi yaptırabilir.

Yüz dolgu işlemleri genellikle riski bulunmayan kısa süre içerisinde gerçekleştirilen basit bir işlemdir. Fakat bazı istisnaları bulunan kişilerin bu  işlemi yaptırması önerilmez. Bu  dolguyu aşağıdaki özelliklere bağlı kişiler yaptırmamalıdır:

 • Bağışıklık ile ilgili sorunları olan kişiler
 • Yaralarının iyileşmesi zor olan ve kan problemleri yaşayan kişiler
 • Alerjenik etkilere sahip olan kişiler
 • Şeker hastaları ve kanser riski taşıyan kişiler bir uzman onayı aldıktan sonra bu işlemleri yaptırmalıdır.

Yüz Dolgusu öncesi

Yüz dolgusu işleminden önce yaptıran kişi kendisini bu işleme hazır hale getirmesi gerekmektedir. Daha önceden kullandığı bir kan sulandırıcı ilaç varsa tedavi gününe kadar o ilacın kullanımını durdurmalıdır. Ayrıca sigara ve alkol tüketmemelidir.  Ayrıca vücudunuzun sıkılaşması için de yediğiniz besinleri doğru seçmelisiniz. Karbonhidrattan olabildiğince uzak ve protein içeren besinleri daha sık tüketmelisiniz. Gün içerisinde sportif faaliyetlerde bulunmak da dolgu öncesi cildin kendisini toparlamasına yardımcı olan bir faaliyettir.

 

Yüz Dolgusu yaptıranların yorumları

Yüz dolgusu  yaptırmak basit bir estetik işlemdir. Dolgu işlemlerine başlamadan önce ağrı ve acı hissetmemeniz için yüz bölgesine lokal anestezi uygulanır. Aynı zamanda tedavi sonrasında da acı hissetmemek adına kullanılan dolgu malzemelerinin içerisinde de uyuşturucu bulunmaktadır.  Dolayısıyla dolgu işlemlerini yaptıran kullanıcıların çoğu bu işlemlerden memnun bir şekilde ayrılmaktadır. Bazı kullanıcıların yorumları şu şekildedir:

 • Özkan Şanlı

Son dönemlerde bende metroseksüellik akımına ayak uydurmaya karar verdim ve yüzümün güzelliğini önemsiyorum. İlk başlarda estetik işlemlerinden çok fazla korkuyordum fakat seanslara başladığım andan tedavi bitimine kadar korkulacak bir şey olmadığını farkettim ve uzmanların gerçekten bu işin hakkını verdiğini gözlemledim. Estetikten sonra da yüzümün olduğundan daha parlak göründüğünü saatler içerisinde farkettim. Bu kadar kusursuz bir görünüm elde edebileceğimi bilseydim daha önceden estetik yaptırırdım.

 • Merve Uyar

Ben yaz mevsimlerinde sürekli plajlarda geçiren birisiyim. Dolayısıyla çok fazla güneşe maruz kalıyorum ve korunmuyorum. Vücudumda istemediğim kadar rahatsız edecek düzeyde siyah lekeler oluşmaya başladı. Bir çok yöntemi denedim fakat hiçbir şekilde lekelerimden kurtulamadım. Yüz dolgusu işlemi sayesinde tüm güneş lekelerim yok oldu artık istediğim görünüme kavuştum. Aldığım hizmetten çok memnunum.

 • Sinem Doğan

Kötü beslenme alışkanlığına sahibim ve yağlı yiyecekleri çok fazla tüketiyorum. Yüzümde sivilce ve kahverengi lekeler oluştu. Bunun önüne geçemedim ve dolgu işlemi yaptırmaya karar verdim. İlk dolgu işlemimde kalitesiz malzemeler kullanıldı ve yüzüm daha kötü bir hale geldi. Daha sonrasında kaliteli bir klinik ile anlaştım ve aynı olayları yaşamaktan  çok korktuğumu hekimime bildirdim ve tedavi başından sonuna kadar bu korkumun yersiz olduğunu farkettim. Yaptırdığım işlem sonrasında yüzüm bebek görünümüne kavuştu. Artık bu işlemi sürekli olarak yaptırmayı düşünüyorum.

 

Yüz Dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Yüz dolgusu sonrasında dolgunun vücuda tam olarak oturabilmesi ve yüzün buna adapte olabilmesi için en az 1 haftalık bir süreç gerekmektedir. İlk 1 haftalık iyileşme sürecinde şu noktalara dikkat etmeniz hekimler tarafından önerilmektedir:

 • Gün içerisinde kafein içeren besinler vücudu olumsuz etkileyeceğinden dolayı kullanılmamalı.
 • Cildinize, özellikle de yüz bölgenize masaj yaptırmaktan kaçının, dolgu tam olarak yerleşemediğinden ufak bir baskıda yerinden çıkabilir.
 • Tedavi sonrasında 2 saat geçmeden yüzünüzü yıkamamalısınız.

Yüz Dolgusu yaptıranlar

Yüz dolgusu  işlemi 1 saat içerisinde sonlanan bir estetik operasyonudur. İşlem bittikten hemen sonra gündelik yaşamınızdaki tüm rutinlerinizi yerine getirebilirsiniz. Dolayısıyla yaşamınıza herhangi bir şekilde müdahale etmemektedir. Aynı zamanda kullanılan dolgu maddeleri vücudun ihtiyaç duyduğu kollajen ve hyaluronik asit oldukları için hem besleyici hem de hiçbir şekilde vücuda zarar vermeyen maddelerdir. Bu sebeplere bakılarak dolgu işlemini yaptıranların genel yorumları incelendiğinde kişilerin çoğunluğu bu işlem süreçlerinden çok memnun kalmakta ve dolgu konusunda herhangi bir problem yaşamamaktadırlar. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken tek nokta bu işlemin uzman bir kişi tarafından ve kaliteli bir malzeme kullanılarak yaptırılmasıdır.

Yüz Dolgusu sonrası ödem nasıl geçer

Yüz dolgusu  işlemi sonrasında genellikle herhangi bir komplikasyon gelişmez. Fakat bazı durumlarda vücudun dolgu malzemesine tam olarak uyum sağlayamadığı durumlarda yüzde kızarıklıklar ve ödem oluşmaları görülebilmektedir. Bu durum çok normaldir ve kalıcı bir durum değildir. 15-20 gün içerisinde tamamen yok olması beklenen ödemin iyileşme sürecini hızlandırmak için besleyici kremler kullanmanız tavsiye edilmektedir.

 

Yüz Dolgusu sonrası Şişlik Oluşur Mu?

Yüz dolgusu  sonrasında kişilerin bir çoğunda böyle bir problemle karşılaşılmamaktadır. Fakat her işlem gibi yüz dolgusunda da şişliklerin olması beklenebilir. Bu gibi durumlarda panik yapılmamalı ve ilgili hekime ulaşarak neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

Yüz Dolgusu ne kadar sürede oturur

Dolgu işlemlerini yaptırdığınızda vücudunuz bu dolguya hemen adapte olamayabilir. Genellikle 1 hafta ila 2 hafta içerisinde bu malzeme vücutla birleşerek tamamiyle oturmaktadır. Bu alışma sürecinde vücuda iyi bakmak da büyük bir önem taşımaktadır.

Hamilelikte yüz dolgusu yapılır mı

Tıp literatüründe hamilelikle ilgili olarak dolgu yaptırma konusunda herhangi bir sorunun yaşandığı belirtilmemektedir. Fakat uzmanların önerileri incelendiğinde bu işlemin bazı durumlarda tehlike içerebildiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yaptırmamak daha sağlıklı olacaktır.

Yüz Dolgusu zararları

 Yüz dolgusu işleminde vücutta şu komplikasyonlar görülebilir:

 • Şişlik
 • Kızarma
 • Morarma
 • Ödem
 • Dolgu malzemesinin düşmesi
 • Acı ve ağrı

 

 

Yüz Dolgusu fiyatları

Yüz dolgusu fiyatlarını incelediğimizde değişkenlikler oluştuğunu gözlemlemekteyiz. Bu işlem için sabit bir fiyat olmayıp şu durumlara göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir:

 • Yapılan dolgunun malzemesi
 • Dolguyu yapan hekimin uzmanlığı
 • Ekstra dolgu malzemesi kullanmak