Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP

Çok yaygın bir tedavi bir yöntemidir. Yaşlanma karşıtında kullanılan bir tedavi biçimidir. PRP ayrıca saç dökülmesi ve ortopedik rahatsızlıkları gidermek amacıyla da kullanılır.  Bu yaygınlaşan tedavi yöntemini sizler için araştırdık ve elde ettiğimiz bulguları aşağıda sizlere sunduk.

 1. PRP Nedir?

İngilizce açılımı Platelet rich plasma olarak ifade edilir. Rahatsızlığı olan kişinin vücudundan ufak bir parça kan alınarak ve sonrasında bu kanı vücuda enjekte edilerek yapılan bir uygulamadır. Alınan kan önce farklı bir yöntem ile ayrıştırılır. Burada plazmadan ayrıştırma işlemi yapılır. Ayrıştırılan kan vücuda sonrasında verilir. Bu işlem yaraların iyileşmesi için önemlidir. Çünkü kanın pıhtılaşma olayına yardımcı olacaktır. Aslında bu yönteme alternatif tıp da diyebiliriz. Çünkü herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu değildir. Sadece kişinin kendi kanı vasıtasıyla işlem yapılır. Oldukça da yararlı olduğu yapılan araştırmalar neticesinde sabittir. PRP ile yaşlanmanın önüne geçebilir, saç dökülme problemi ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun tedavisinde kullanabilir ayrıca eklem kaynaklı bir çok hastalıkla mücadele edebilirsiniz.

 1. PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu tedavi herkesin yapabileceği bir işlem değildir. PRP işlemi için uzman olan doktorların yapması gereklidir. Yoksa istenmeyen daha farklı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. Tedavi olayım derken başka rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Hastanelerde yapılması gereken bir işlemdir. Hasta kişilerden alınan kan özel bir şekilde ve steril ortamda alınır. Tüpler ile uygun ortamda muhafaza edilir. İçerinde jel bulunan tüplere yerleştirilerek korunur. Belirli bir süre bu tüplerde kalır. Yaklaşık 10 dakika kadar bu tüplerde kalarak ayrıştırma işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında elde edilen plazma kan tekrar vücuda enjekte edilir. PRP yaklaşık 2-4 hafta gibi sürelerle yapılır. Hastanın yapılmasını istediği işlem ve süresi değişir. İşlem süresi bitse de yılda birkaç kez yine yapılır.

 1. PRP Neden Uygulanır?

PRP özellikle pıhtılaşma problemi yaşayan bireylerde uygulanan bir tedavi biçimidir. İltihap sorunu yaşayan insanlar için de geçerlidir. Ayrıca gençleşmek isteyen kişiler de herhangi bir ilaç ve ameliyat kullanmadan amacınıza ulaşabilirsiniz. Genetik olarak kellik problemi yaşayan insanlar veya yaşayacak olanlar da PRP uygulamasını gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Vücudu doğal bir iyileşme sürecine soktuğu için çok iyi bir yöntemdir. İlaç veya kimyasal hiçbir madde içermediği için talep oranı oldukça fazladır. Yan etkileri irdelendiğinde konuyla ilgili çok fazla bulguya rastlanmamıştır. Fakat şunu da hemen belirtelim bu yeni bulunmuş ve tanınmış bir tedavi yöntemidir. Bundan dolayı da sağladığı faydalar olarak kesin bir bilgisi yoktur. Ama yapılan kişilerin sayısı baz alındığında herkesin memnuniyeti hat safhadadır.

 1. PRP Kök Hücre Tedavisi Midir?

Bu tedavi kök hücre tedavisidir. Çünkü yapılan uygulamada enjekte edilen kan hücreleri kök hücreleri uyararak aktif hale gelmesini sağlar. Zaten bu sayede doku ve hücre yenilenmesi sağlar. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz gibi cilt yenilenmesi yaptırmak isteyen insanlar PRP uygulamasını sık tercih ederler. Yeni bir tedavi yöntemi olmasına rağmen etkili bir uygulamadır. Saç derisinde yer alan kıl köklerini uyararak yeni saçların çıkmasını veya var olan saçların güçlenmesini sağlar.

 1. PRP Nasıl Elde Edilir?

Bu işlemin elde edilme yöntemi hakkında bilgi verecek olursak şu cümleleri söyleyebiliriz. Kişiden öncelikle kan alınır. Bu kan alma işlemi sonrasında alınan kanlar tüplerde biriktirilir ve burada belirli dakikalarla bekletilerek ayrıştırma işlemi yapılır. Sonrasında kişiye tekrar bu işlem gören kan enjekte edilir. Aslında bu kök hücre tedavisi denilebilir. Çünkü hücreleri harekete geçirmesini sağlar. Hücreler yenilenme sürecine girerek bünye üzerinde olumlu etkilere neden olur. Bu yüzden kişiler ağrısız ve acısız veya herhangi bir kimyasal madde kullanmadan istedikleri sonuçları elde ederler.

 1. PRP Başka Kişilere Uygulanabilir Mi?

Kök hücre uygulamasının diğer türevlerinde başka kişilere uygulanabilir. Ancak PRP yönteminde bu mümkün olmamaktadır. Çünkü PRP yapılacak kişilerde olası hastalıkların diğer kişilere geçme riski olabileceği gibi bu işlemde esas amacın dışına çıkılmış olur.

 1. PRP İşlemi Kaç Kez Uygulanır?

PRP işlemi esasında süre olarak da seans olarak da çok uzun bir işlem değildir. Ama PRP işlemi yapılan kişiler yılda birkaç kez bu işlemi yaptırmak zorundadırlar. Bunu kişiye göre ve kişinin ihtiyacına göre alanında uzman kişilerin yönlendirmesi ile yapılır. Çünkü PRP uygulamasının çok çeşitli uygulama alanları mevcuttur ve her ihtiyaca göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Bu yönteme göre tedavi süresi ortaya çıkar. Burada size düşen sadece bu süreleri aksatmamak ve tedavi yönteminize sadık kalmaktır. Yoksa olumlu sonuç alamayacağınız gibi yeni olumsuz durumlara gebe kalınabilir.

 1. PRP Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Uygulamanın aslında çok çeşitli alanları vardır. Tedavinin esas amacının hücre yenilenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Hücre yenilenmesinden kastımız mesela yaşlanmanın önüne geçmek, kelliğe çözüm bulmak, deri hastalıkları tedavileri için çok etkili bir yöntemdir. Saç dökülmelerinin önüne geçmek için yapılır. Hem yeni dökülenlerin önüne geçmek hem de yenilerinin çıkmasında etkilidir. Son dönemlerde de özellikle kadınlar yaşlanma karşıtında çok tercih etmektedirler. Kullanıcı yorumları incelendiğinde gayet iyi sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Ama bu işlem ilk seanstan sonra hemen gözle görülür bir etki ortaya çıkarmaz. Fakat birkaç uygulama sonrası cildinizin yenilendiğini gözle görmeniz ve çevrenizdekilerin de fark etmesi muhtemeldir.

 1. PRP Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda cevaplamış olduk. Birkaç uygulama sonrasında gözle görülür sonuçlar elde ettiğinizi görecekseniz. Bu aşama da tedavinizi aksatmamalı ve seansları iyi takip etmelisiniz. Sadece biraz sabır göstermeniz tedavi sonucunuzu olumlu olmasına yardımcı olacaktır.

 1. PRP Uygulandıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Hekim ve uzmanlarınız kontrolünde süreci yönetmelisiniz. Bu tip tedaviler bireylere özgü olduğu için uygulama sonrası yapılması gereken ödevler de bireylere özgüdür.

 1. PRP Uygulamasının Komplikasyonları Ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Literatüre yeni giren bir tedavi yöntemi olduğu için aslında hakkında çok bulgu yoktur. Zaten kişiye kendi kanı enjekte edildiği için yan etki oluşturabilecek bir şey yoktur. Yani yapılan araştırmalar neticesinde elle tutulacak bir yan etki söz konusu değildir.

 1. PRP İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuzun verdiği direktiflere kesinlikle uymalısınız. Ayrıca işlem sonrasında kısa ve uzun vadede beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Su içmenize yine oldukça önem vermelisiniz. Bazı konularda yapılan işlemler kısa süreli etki göstermekte veya sadece başlangıç niteliğinde olmaktadır. Buna ilave olarak veya süreci hızlandırmak adına beslenme alışkanlığı edinmeli ve bunu devam ettirmelisiniz. Organik besinler ile yaşamınızı sürdüremeye çalışmalısınız. Aksi halde PRP işleminin uzun dönemde etkisini kaybetmesine izin vermiş olacaksınız. Bu da hem zamandan hem de paranızdan olmanıza neden olur.

 1. PRP Saç Tedavisi

PRP yöntemi ile saç tedavisi son zamanlarda trend haline gelmiştir. Adını duyurması ile talepleri artmıştır. Dökülmüş olan saçlarınızı geri kazanmak istiyorsanız yapacağız işlemlerden biri PRP’dir. Uygulama ile saç derinizi canlandırarak yeni saçlarınız çıkacaktır.