Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu  işlemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de vücutta ne kadar kalıcı olacağı ve vücuda uygulanma şeklidir. Yüz proporsiyonunu etkilemeyecek hacimde yapılan dudak dolguları yaptıran kişiye daha estetik ve kusursuz bir görünüm kazandırmaktadır.  Herkesin dudak dolgusu ölçüleri farklı olmaktadır. Dolayısıyla yüzünüzün yapısını, ölçülerini ve kendi beklentilerinizi iyi tespit edebilirseniz dolgu işlemlerinden sonra memnun ayrılabilirsiniz.

Dudaklar çekiciliğin, masumiyetin simgesi olarak görülmektedir. Özellikle kadınlar tarafından çok sık yaptırılan dolgu işlemleri ile birlikte doğuştan gelen ince dudak yapısını tamamen kalıcı ve eşsiz bir güzelliğe dönüştürebiliyor.  Gündelik hayatta kadınlar  ruj sürerken dudaklarını ortaya çıkartmak istemektedir. İnce dudaklara sahip bayanlar için bu pek de mümkün olmayabilir.  Yaşın ilerlemesiyle birlikte kadınlar dudaklarını kalemle belirginleştirip daha dolgun bir hale getirmek isterler fakat bu yöntem pek de kalıcı değildir. Dolayısıyla dudak büyütme ve estetik bir görünümü kalıcı hale getirebilmek için dudak dolgusu yaptırmak en doğru yöntemdir.

Doğuş itibariyle küçük dudaklara sahip olan  kişilerde genellikle kollajen ve hyaluronik asit eksikliği bulunmaktadır. Dolgu işlemleri esnasında kullanılan malzemeyle birlikte vücuda enjekte edilen hyaluronik asit sayesinde dudak bölgesindeki hyaluronik asit eksikliğine bağlı olarak incelikler istenilen hacme ulaştırılabilir.    

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılıyor?

Dudak dolgusu işleminde uygulanan malzemeler kişinin isteğine bağlı olarak farklı şekillerde hazırlanabilmektedir.  Dolgu yapılmadan önce kişinin  yüz yapısına hangi dudak boyutunun uygun olacağı hesaplanır daha sonrasında ağrı ve acı çekilmemesi amacıyla işlemden yarım saat öncesinde bölgeye lokal anestezik krem uygulanarak uyuşturma işlemi yapılmaktadır.

Dolgu malzemesi çok ince uca sahip olan bir enjeksiyon vasıtasıyla vücuda enjekte edilir.  İşlem süresi tahmini olarak 30 dakika kadar sürmektedir.  Bu işlem ile birlikte dudakta beklenen görünüm çok kısa bir süre içerisinde sağlanır.  Tedavi işlemleri bittikten sonra dudak kenarlarında enjeksiyon işlemine bağlı olarak şişmeler ve morluklar görülebilir bu olası bir durumdur ve en fazla bir haftaya yok olmaktadır.  Çok ince bir dudağa sahip olan kişilerde yapılan dolgu işlemleri birden fazla seans üzerinde gerçekleştirilebilir.  Operasyon sonuçlandığında öncesindeki ve sonrasındaki değişimleri hemen farkedeceksiniz.

 

Kalıcı Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi dudakların olduğundan daha dolgun ve etkileyici görünmesi için yapılmaktadır.  Genellikle kadınlar kıyafet kombinasyonu yapacaklarında aynı renkte ruj sürmek isterler. Faka tbu işlem için dudak yapısının ince olması onlarda özgüven eksikliğine sebep olmaktadır.  Aynı zamanda dudak yapısının dolgun olması da beyaz dişleri daha fazla açığa çıkararak güzel bir gülüşünüzün olmasını sağlamaktadır.  Dudak dolgusu yaptırmadan önce kişilerin şikayetleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudak yapısının inceliği ve küçük olması
 • Üst ve alt dudak üzerinde bulunan kırışıklığa benzer çizgiler
 • Ağız kenarındaki kırışık çizgiler
 • Sarkmalar

Bu gibi şikayetlerin temel nedeni vücuttaki hyaluronik asitin eksik olmasıdır. Bunun giderilmesi için de dudak dolgusu işlemi bu dönemlerde çok fazla tercih edilen bir işlemdir.

Dudak Dolgusu Tedavi Yöntemleri

Dudak dolgusu  tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında  vücuda zarar vermeyecek olan malzemelerin seçilmesi gelmektedir. Dudaklar vücudumuzdaki sinirlerin en fazla bulunduğu bir alandır. Dolayısıyla işlem esnasında çok dikkat gerektirmektedir. İşin uzmanları tarafından yapılmayan dolgular daha sonrasında müşterilerin hizmetten memnun kalmamasına sebep olabilmektedir.  İlk adım tamamlandıktan sonra kişi hangi tedavi yöntemini uygulayacağına hekimi ile birlikte karar vermelidir. Dudak dolgusu sırasında kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yağ enjektesi yöntemi:   Dudakların etkileyici ve istenilen şekilde görünmemesindeki temel etken vücut içerisinde bulunan besleyici yağların varlığının olmaması ya da eksilmesidir. Kollajen ve hyaluronik asitleri vücut içerisinde bulunan yağlardan beslenir ve bunların eksikliği dudak yapısının sarkmasına ve ince bir görünüme sebep olur. Bu tedavi yönteminde ilk olarak hastadan yağ alımı yapılır. Dudak yapısına uygun olarak hazırlanan sıvılar tekrardan ince bir iğne yardımıyla vücuda enjekte edilir. Bu işlem sırasında kullanılan kremlerin uyuşturucu etkisi bulunduğundan öncesinde ve sonrasında ağrı hissedilmez.
 • Yapay doku tedavisi : İnsanlar tarafından en çok tercih edilen ve en etkili yöntemlerden birisi de dudak içerisine yapay implantlar yerleştirmektir. Önceki işlem gibi bu işlem sırasında da lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır. Ufak şırıngalar yardımıyla kişinin dudağıyla uyumluluk gösteren malzeme dikkatli bir şekilde dudağa yerleştirilir. Yaklaşık olarak 30 dakika kadar süren bu işlemde dolgunluk etkisi çok kısa bir süre sonra farkedilir.

 

Dudak Dolgusu Sonrası

Dudak dolgusu  sonrasında ince, kuru, estetik olmayan, kırışıklı yapıda bulunan, dudak altı çizgileri şikayetlerinden tamamen kurtularak etkileyici, kusursuz ve dolgun dudaklara ulaşabileceksiniz. İşlem sonrasında genellikle bir komplikasyon gelişmemektedir. Fakat nadir olarak şu etkileri görebilirsiniz:

 • Dudaklarda morarma, şişme , kızarıklıklar
 • Dolgunun kalitesiz olmasından dolayı vücutta ağrı yapması
 • Dokunulduğunda dolgunun hissedilmesi
 • Gülme, konuşma gibi durumlarda dolgunun hareket etmesi

Bu gibi durumlarda endişelenmeden ilgili hekime başvurarak yardım alabilirsiniz. Bu sorunların yaşanmaması için işin uzmanlarını tercih etmeniz sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

İğnesiz Dudak Dolgusu Avantajları Nelerdir?

İğne kullanmadan yapılan dudak dolgusu işlemlerinde dudağın üzerine herhangi bir delik açılmadan işlem yapılmaktadır.  İğneyle yapılan operasyonlarda dudak üzerinde morarma ve şişme gibi  semptomlar görülebilir.  Bu şişmelerin engellenmesi için hyaluron pen ismi verilen cihaz son dönemlerde daha fazla tercih edilmektedir.  Herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken bir yöntemdir.  

 

Dudak Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusu son zamanlarda hem kadınlar hem de erkekler tarafından çokça tercih edilen bir işlemdir. Dudak kalınlaştırma ve büyütme işlemlerinin yapıldığı bu süreçte tedavinin etkisi kişinin şu özelliklerine göre değişimler göstermektedir:

 • Dudak yapısı
 • Kişinin yaşı
 • Dudağının elastik bir yapıda olup olmaması
 • Vücuda enjekte edilen malzemenin kalitesi

Genellikle işlem sonuçları hemen gözlenebilir ve yapılan dolgunun kalitesine bağlı olarak yaklaşık 4 ay ila 6 ay aralığında bir kalıcılık söz konusudur.  Ancak kalitesi yüksek olan bir malzeme ile yapılan dolguların etkisi 12 ay ila 18 aya kadar etkisi sürmektedir.

 

Doğal Dudak Dolgusu Yaptıranlar

Dudak dolgusu  işlemi dolgun ve eşsiz bir görünüm elde etmek isteyen kişiler için birebir. Bu tedavi sayesinde etrafınızdaki insanların dikkatini üzerinize toplayacak ve hayal ettiğiniz görünüme kavuşacaksınız. Yapılan işlemler sonrasında herhangi bir olumsuz sonuç görülmemekle birlikte dudaklarınızın görünümü daha büyük ve dolgunca görünecek , dudak üzerinde ve altındaki kırışıklarınız tamamen ya da gözle görülemeyecek şekilde yok olacağından dolayı bu işlem yaptıranlar tarafından memnun edici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları zengin ya da orta halli birisi için ödemesi gayet makul fiyat aralığındadır. Yapılan işlemlere göre fiyatların değişiklik göstermesi kişinin şu  durumlarına göre değişiklik gösterir:

 • Dudak dolgusu daha büyük ve etkileyici görünmesini isteyenler
 • Birden fazla seansta tedaviyi tamamlamak isteyenler
 • Ekstra dolgu paketleri satın almak isteyenler
 • Kullanılan dolgu malzemesinin daha yüksek kalitede olmasını isteyenler
 • Tedavinin kalıcılığı yok olmadan tekrardan dudak dolgusu işlemini yaptırmak isteyenler