Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Şakak Dolgusu

Şakak Dolgusu

Şakak dolgusu yüz üzerindeki kafanın her iki yanında bulunan ve elmacık kemiğinin tam üzerinde bulunan çukurluk alan için yapılan işlemlerdir.  Şakak bölgesinde yer alan yağ torbaları belirli bir süre sonra  yok olarak vücudun sarkmasına ve aşağıya doğru çökerek kötü bir görünümün oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Temporal bölgede yer alan şakakların ince bir yapıya sahip olması ve yaşlılığa bağlı olarak kırışıklıkların oluşması dolgu işlemini zorlaştıran temel etmenler arasında yer almaktadır.  Şakak bölgesinin sarkmaya başlamasıyla birlikte göz ve kaş arasındaki genişlik büyük oranda yok olarak göz kemiklerini ortaya çıkarır ve bu görünüm olarak rahatsız edici olabilmektedir.

Şakak dolgusu bulunduğu konum itibariyle dikkatli bir şekilde işlem  yapılması gereken noktadır.  Yapılan düzeltme işlemleri yüzün genel hatlarını etkilememeli (bozmamalı), elmacık kemiklerinin görünümünü değiştirmemelidir.  Dolayısıyla bu işlemin güvenilir ve uzman hekimler tarafından yapılması önerilmektedir.

Şakak dolgusu neden yapılır?

Şakak dolgusu  işlemi temporal bölgede bulunan yağ bezelerinin yok olması nedeniyle sarkan cildin göz, kaş ve elmacık kemiklerinin görünümünde problemler yaratması nedeniyle bu problemlerin ortadan kaldırılması ve cilde daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan işlemdir. Özellikle yaşlanan kişilerde bu işlem daha gerekli bir hale gelmektedir.  Yaşlandıkça vücutta bulunan yağ dokuları ve kemikler incelip erimeye başlar dolayısıyla sarkmalar daha fazla görülür.  Ciltteki doku yumuşamalarını gidermek için bu işlem birebirdir.

Şakak dolgusu estetiği nedir?

Şakak dolgusu estetiği yüz çevresinin daha sıkı ve kusursuz görünebilmesini sağlamak amacıyla yaptırılan işlemlerdir.  Bu operasyonun tamamlanması kısa sürdüğünden ve etkileri 1-2 gün içerisinde görülebildiğinden  kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir işlemdir.  Aynı zamanda yapılan işlemlerde konfor seviyesi üst düzeydedir.

Şakak dolgusu kimler için uygundur?

Şakak dolgusu işlemi için genel geçer bir uygulanma kuralı bulunmamaktadır. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bu işlem, son zamanlarda erkekler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Erkek bünyesi gereği daha erken yaşlanma evresine gireceğinden dolayı  dolgu işlemine daha çok ihtiyaç duymaktadır. Çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde ve yaşlılarda yani her yaş kesiminden kişiye uygulanabilen basit bir işlem olmasıyla bilinir.  Fakat şakak dolgusunun dikkat gerektiren bir işlem olmasından dolayı sadece ihtiyaç duyanların yaptırmasının daha sağlıklı olacağını da söylemeliyiz.  Dolgu işlemine en fazla gereksinim duyan kesim şu şekilde listelenebilir:

 

 • Yaşlılığa bağlı olarak vücudu çok fazla sarkan kişiler
 • Estetik görünümünü arttırmak ve daha parlak bir şakak görünümüne sahip olmak isteyen bireyler
 • Şakak sarkmasının başlangıç evresinde olan yetişkin kişiler

Şakak dolgusu nasıl uygulanır?

Şakak dolgusu işlemi uygulanması açısından basit fakat uygulandığı bölge itibariyle dikkat gerektiren teknik bir işlemdir.  Yapılan dolgu işleminde yüz bölgesinde herhangi bir ağrı ve acı hissedilmemesi için yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır.  Anestezinin vücuda tam olarak işleyebilmesi için ortalama olarak 10-15 dakika beklendikten sonra antiseptik solüsyon yardımıyla şakak bölgesinin işleme hazır hale gelmesi için dezenfeksiyon işlemi uygulanır.

İşlemin ilk adımında uygulama yapılacak olan bölgeye dolgu malzemesi ince bir şırınga yardımıyla  dik bir şekilde enjekte edilir.  Bu enjekte işlemi 15-30 dakika aralığında sürmektedir.  Yapılan bu dolgu işleminin en büyük getirilerinden birisi gündelik hayatı engellememesidir. İşlemden hemen sonra kişi her gün yaptığı işlemleri yapmaya ve hareket etmeye devam edebilir.  Dolgu işleminin faydaları da şu şekilde sayılabilir:

 • Yüz bölgesinde yapılan mimikler sebebiyle oluşan kırışık alanların yok edilmesi sağlanır.
 • Özellikle elmacık kemiğinin üst bölgesinde sıkı, genç ve kusursuz bir görünüm elde edilir.
 • Yağ bezelerinin sarkmasından dolayı oluşan yüz proporsiyonu (gözler, kaşlar,alın) güzel bir görünüme kavuşur.
 • Yüz bölgesinin eşitliğini bozan bölgeler giderilir ve rahatsız olunan dokular görünmez bir hale gelir.

Şakak dolgusu öncesi sonrası

Şakak dolgusu öncesi ve sonrasında yüz bölgesindeki değişiklikler gözle görülür derecede değişime uğramaktadır. Dolgu işleminden önce yüzde şikayetçi olunan konular şu şekildedir:

 • Sarkmalara bağlı olarak kötü bir görünüm
 • Doku bozulmasının yüzün genel görünümünü olumsuz etkilemesi
 • Göz torbalarının çökmelere bağlı olarak genişlemesi ve ölçüsünü kaybetmesi
 • Göz, kaşlar ve alnın daralmasına bağlı olarak istenilmeyen dış görünüş

İşlem öncesinde şikayetçi olunan durumlar bu şekildedir. İşlem yaptırdıktan 1-2 gün sonra ise vücutta olan temel değişimler şu şekildedir:

 • Yapılan işlemle birlikte gençleşme sağlanır.
 • Yaşlılık, mimiklerin çok fazla kullanımına bağlı olarak oluşan kırışıklıklar tamamen yok edilir.
 • Şakaklara yerleştirilen dolgu malzemesi ile birlikte yüz daha sıkı ve belirgin bir hale gelir.
 • Göz ve kaş arasındaki boşluklar eski haline döner.
 • Alın bölgesi açığa çıkarak yüz hatları belirginleştirilir.
 • Yüz hatlarının düzeltilmesi dışında canlılık da katar. Özellikle şakak bölgesinden başlayan parlaklık ve yumuşaklık tüm yüz bölgesinde etkisini gösterir.
 • Kısa bir süre içerisinde yapılan dolgu işlemi çok uzun süre dayanıklıklık gösterir.

Şakak dolgusu sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Şakak dolgusu esnasında yapılan işlemlerde cerrahi operasyon teknikleri (ameliyat) kullanılmadığı için vücudun kendini yenilemesi çok uzun zaman almayacaktır. Dolgu işleminin yaptırılmasından sonra özellikle ilk 1-2 hafta işlem yaptırılan bölgeye çok fazla hasar alınmaması veya dokunulmaması önerilir. İlk 1-2 gün içerinde çok fazla suyla temas etmesi de önerilmez.  Yüz hatlarında bir komplikasyon gelişmediği takdirde tamamen iyileşmesi 1 haftayı bulmaktadır. Bu aşamada kişi her gün yaptığı eylemleri yapmaya devam edebilir ve herhangi bir şekilde yaşamsal faaliyetleri kesintiye uğramayacaktır. Ayrıca işlem sırasında uygulanan anestezi ve solüsyonlar sayesinde de iyileşme sürecinde kişi hiçbir şekilde acı hissetmemektedir.  Her işlemde olduğu gibi dolgu işleminde de şu komplikasyonların yaşanması beklenebilir:

 • Yüz bölgesinde dolgu sebebiyle kızarıklık yaşanması
 • Alerjen bir etki oluşturması nedeniyle şişmelerin yaşanması
 • Göz altı ve yanlarında morlukların görülmesi

Bu etkilerin kalıcılığı bulunmamaktadır.Genellikle iyileşme sürecinin ilk haftalarında görülmekte ve daha sonrasında yok olmaktadır.

 

Şakak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Şakak dolgusu işleminin kalıcılık süresi kişiden kişiye hatta kişilerin yaşına bağlı olarak , yüz yapısı ve işlemin uygulanma tekniğine ve kullanılan dolgu malzemesine  bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bir uzman tarafından uygulanan şakak dolgu işleminin ortalama olarak kalıcılık süresinin 9 ila 15 ay arasında olduğunu söylemek doğru olacaktır.  

            Şakak dolgusunun kalıcılığı ne kadar malzeme kullanıldığı ile de bağlantılı olabilmektedir.  Şakak bölgesinin tamamının doldurulabilmesi için ortalama olarak 1 ila 2 ml dolgu malzemesi yeterli olmaktadır.  Fakat yüz hatlarındaki çökme çok fazla ise ve beklenilen durumdan fazlası yaşanıyorsa dolgu malzemesinin oranları isteğe bağlı olarak arttırılabilir.

Şakak Dolgusu Fiyatları

Şakak Dolgusu

İşleminin fiyatları yaptırılan bölgeye, uygulanılan bölgenin hacmine, kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir.  Piyasadaki ortalama fiyatlar baz alındığından şakak dolgu işleminin yaptırılabilmesi için verilmesi gereken ücretin 1000 TL ila 3000 TL olduğunu görmekteyiz.  İşlem yaptırıldıktan sonra 15-20 gün kişinin durumu işlemi yaptıran hekim tarafından izlenir ve düzelmediği görülürse ek dolgu işleminin yaptırılması gerekir. Bu gibi durumlarda ekstra dolgu malzemesinin kullanılacağından dolayı bu fiyatlara ekstralarda eklenebilmektedir. Tedaviye başlamadan önce hekiminizden ücret bilgilerini öğrenmeniz daha uygun olmaktadır.